سفر زلنسکی به برلین در پی تصویب بسته سه میلیارد دلاری کمک آلمان به اوکراین

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۴

ولودیمیر زلنسکی، رییس جمهوری اوکراین به آلمان سفر کرد و همراه با صدراعظم آلمان در نشست مشترک خبری در برلین تاکید کرد که هر طرح صلح برای پایان جنگ باید حاوی شرط عقب‌نشینی نیروهای روسیه از اوکراین باشد.

سفر زلنسکی به برلین پس از سفر به رم و همزمان با تصویب بسته ۲/۷ میلیارد یوروویی(سه میلیارد دلار) کمک نظامی آلمان به اوکراین انجام شده است.

رییس جمهور اوکراین در نشست خبری در برلین گفت: «ما به سرزمین روسیه حمله نخواهیم کرد و تنها مناطق در اشغال را آزاد خواهیم کرد.» او در عین حال به صورت مستقیم به شبه جزیره کریمه که سال ۲۰۱۴ میلادی توسط روسیه تصرف شده، اشاره نکرد.

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، نیز تاکید کرد که هر طرح صلح باید حاوی شرط خروج نیروهای روسیه از اوکراین باشد. او بار دیگر حمله روسیه به اوکراین را «امپریالیستی» خواند.

برخی از کشورها از جمله برزیل و ترکیه برای میانجی‌گری بین روسیه و اوکراین اعلام آمادگی کرده‌اند و برزیل طرح صلحی را نیز ارائه کرده است. چین نیز از تلاش خود برای پایان جنگ خبر داده است.

پیشتر آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان، در فروردین ماه در سفر خود به پکن از چین خواسته بود نقشی شبیه به آن‌چه در پایان دادن به مناقشه ایران و عربستان سعودی داشت، در مورد روسیه و اوکراین هم ایفا کند.

او تاکید کرد که هیچ کشور دیگری به اندازه چین بر روسیه نفوذ ندارد و بر همین اساس می‌تواند از روسیه بخواهد تا جنگ را در اوکراین متوقف کند.

قرار است آلمان تانک‌ها، سیستم ضد هوایی و دیگر تجهیزات پیشرفته به اوکراین ارائه کند.

این بسته سه میلیارد دلاری از جمله شامل سیستم‌های دفاع هوایی نوع «ایریس تی» با موشک‌ها، ۳۰ تانک «لئوپارد ۱‌ ای ۵» و بیش از ۱۰۰ خودرو زرهی است.

زلنسکی کمک آلمان به اوکراین را «فوق‌العاده» خواند.این اولین سفر زلنسکی به آلمان پس از آغاز حمله روسیه است.

در ماه‌های ابتدایی حمله روسیه، مقامات اوکراین بارها از عدم حمایت جدی آلمان از این کشور انتقاد کرده بودند و همچنین اوکراین با سفر رییس‌ جمهوری آلمان به کی‌یف نیز مخالفت کرده بود.

سخنان انتقادی آندری ملنیک، سفیر اوکراین در برلین، علیه مقامات آلمانی در نهایت منجر به برکناری او شد.

همچنین نظرسنجی موسسه تحقیقات بین‌المللی ایپسوس از کاهش حمایت مردم آلمان از پذیرش پناهجویان جدید اوکراینی و ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین حکایت دارد.

زلنسکی روز شنبه به رم سفر کرده و با مقام‌های ایتالیا و پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان دیدار کرد.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید