فشار حکومت به افراد دارای معلولیت؛ اتهام تبلیغ علیه نظام به دلیل اعتراض به عدم اجرای قانون

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

میثم جعفری، کنشگر دارای معلولیت شدید به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دادسرای لنگرود احضار شد. دلیل این احضار، حضور او در تجمع سراسری «کمپین معلولان» و اعتراض به اجرا نشدن قانون حمایت از معلولان است. در روزهای گذشته نیز سه فرزند دارای معلولیت از یک خانواده در زاهدان بازداشت شدند.

جعفری که دچار آسیب نخاعی شدید است، در حرکت مسالمت‌آمیزی مقابل اداره بهزیستی لنگرود پلاکاردهایی اعتراضی در دست گرفت و خواستار تحقق عدالت و نیز اجرای ماده ۲۷ شده بود که به گفته او با گذشت پنج سال از تصویب، هنوز به مرحله اجرا نرسیده است.

بر اساس این ماده قانونی، دولت مکلف است کمک‌هزینه معیشت افراد دارای معلولیت بسیار شدید و شدید، شامل معلولیت‌های جسمی-حرکتی، ذهنی، اعصاب و روان، نابینایی و ناشنوایی را که فاقد شغل و درآمد هستند، به میزان حداقل دستمزد سالانه، پرداخت کنند.

میثم جعفری در تجمع تک‌نفره خود خواستار اجرای عدالت برای «معلولان متوسط و خفیف» هم شده و گفته بود اجرا نکردن قانون، «اهانت به شأن و منزلت انسانی و نقض آشکار حقوق بشر در کشور» محسوب می‌شود.

پس از احضار جعفری به دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به دلیل این اعتراض مسالمت‌آمیز، این کنشگر در ویدیویی که در اینستاگرامش منتشر کرد و بسیاری از آن با عنوان «اعتراف اجباری» بر اساس رویه ثابت جمهوری اسلامی در مواجهه با همه معترضان به سیاست‌های حکومت یاد کردند، به مطالبات سراسری افراد دارای معلولیت در تاریخ ۱۰ اردیبهشت پرداخت و گفت: «... من یک مطالبه‌گر بر اساس قانون مطالبه‌گری هستم و به هیچ کجا وصل نیستم.»

افراد دارای معلولیت در ماه‌های اخیر و در پی رشد تورم و گرانی، بارها در تجمعات سراسری خود به اجرایی نشدن قانون معلولان و حذف ردیف بودجه قانون حمایت از این جامعه اعتراض کرده‌اند اما این تجمع‌ها گاهی با برخورد نیروهای امنیتی و حتی بازداشت معترضان مواجه شده است.

روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت نیز سه فرد دارای معلولیت جسمی در زاهدان از سوی ماموران اداره اطلاعات بازداشت شدند.

به گفته کمپین «فعالین بلوچ»، چند خودرو از ماموران اطلاعات به منزل این سه شهروند که خواهر و برادر هستند یورش‌ برده و با وجود «التماس» والدین، آن‌ها را بازداشت کرده‌اند اما دلیل دستگیری آن‌ها مشخص نیست.

روز جمعه نیز ویدیوهایی از بر هم زدن تجمع تفریحی چند فرد دارای معلولیت از سوی نیروی انتظامی منتشر شد. این ویدیو نشان می‌داد ماموران انتظامی از برگزاری مراسم شاد برای شهروندان معلول در پارک قائم تهران، ممانعت می‌کنند.

گفته می‌شود ماموران نیروی انتظامی به بهانه عدم اخذ مجوز از سوی برگزار‌کنندگان، مانع از برگزاری این مراسم شدند که این اقدام با اعتراض خانواده افراد دارای معلولیت مواجه شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها