کشته شدن برخی از فرماندهان نظامی جهاد اسلامی در حملات اسرائیل به غزه

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

در سومین روز از درگیری‌ها میان اسرائیل و جهاد اسلامی در غزه، گزارش‌ها حاکی از کشته شدن برخی از فرماندهان نظامی این گروه شبه‌نظامی در حملات اسرائیل به نوار غزه است. اسرائیل همچنین ده‌ها عضو جهاد اسلامی را در کرانه باختری رود اردن بازداشت کرده است.

دولت اسرائیل روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تایید کرد در حمله‌ای هوایی، احمد ابودقا، معاون گردان‌های موشکی گروه جهاد اسلامی را کشته است.

پیشتر ارتش اسرائیل اعلام کرده بود علی حسن غالی، فرمانده واحد راکتی جهاد اسلامی، همراه دو عضو دیگر این سازمان در حمله هواپیماهای جنگنده اسرائیل به خانه‌ای در خان یونس کشته شدند.

خبرگزاری رویترز روز پنج‌شنبه نوشت که با کشته شدن این دو نفر، تعداد فرماندهان کشته شده جهاد اسلامی در حملات روزهای اخیر اسرائیل به پنج نفر رسید.

همچنین اسرائیل اعلام کرد ۱۲۵ نفر از اعضای جهاد اسلامی را در روزهای اخیر در کرانه باختری بازداشت کرده و این بازداشت‌ها بخشی از عملیات علیه این گروه در نوار غزه است.

در برلین، وزیر امور خارجه آلمان در نشست خبری با وزیران امور خارجه فرانسه، اردن و مصر موسوم به «گروه مونیخ» اعلام کرد: «ما به امنیت اسرائیل متعهد هستیم و این کشور می‌تواند از خود دفاع کند اما باید موضوع امنیت غیرنظامیان(فلسطینی) نیز رعایت شود و در این باره تناسب وجود داشته باشد.»

وزیر امور خارجه فرانسه نیز در این نشست گفت که برای پایان مناقشه اسرائیل و فلسطینیان، باید مذاکرات مستقیم بین طرفین انجام شود.

این در حالی است که هم‌زمان شبکه العربیه از توافق اسرائیل و جهاد اسلامی برای آتش‌بس خبر داد.

یک دیپلمات اسرائیلی نیز به روزنامه تایمز اسرائیل گفت که این کشور برای رسیدن به آتش‌بس با کشورهای عربی تماس مستقیم و غیرمستقیم دارد.

کمی پیشتر جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، در تماس با تزاچی هانگبی، رییس شورای امنیت ملی اسرائیل، خواستار کاهش تنش‌ بین این کشور و گروه‌های فلسطینی شد.

خبرگزاری رویترز هم به نقل از دو مقام جهاد اسلامی و یک دیپلمات خارجی گزارش داد که مصر روز پنج‌شنبه میزبان محمد الهندی، یکی از مقام‌های ارشد جهاد اسلامی بوده است و این حضور، بخشی از مذاکرات آتش‌بس برای پایان دادن به تنش‌های سه روز اخیر است.

این در حالی است که سامح شکری، وزیر امور خارجه مصر نیز هم‌زمان در برلین به خبرنگاران گفت تلاش‌های قاهره برای آرام کردن اوضاع و از سرگیری روند سیاسی هنوز به نتیجه نرسیده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
امروز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید