انصراف محرم اینجه؛ ترکیب آرای انتخابات به نفع قلیچداراوغلو، رقیب اردوغان تغییر کرد

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

محرم اینجه، یکی از چهار کاندیدای ریاست‌جمهوری ترکیه، سه روز پیش از انتخابات انصراف داد. به گفته تحلیل‌گران، آرای او به سبد رقیب اصلی رجب طیب اردوغان، یعنی کمال قلیچداروغلو روانه می‌شود. هم‌زمان، اردوغان از تلاش برای احقاق حق کُردهای ترکیه گفت که از مخالفان قدیمی‌اش هستند.

روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت، محرم اینجه، سیاستمدار ناسیونالیست چپ میانه و رهبر حزب «مملکت» در یک کنفرانس مطبوعاتی انصراف خود را از نامزدی انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه اعلام کرد.

او در این نشست گفت: «من سفر سیاسی خود را از ۱۵ سالگی شروع کردم. در ادارات استانی و بخشداری‌ها بودم، پنج دوره نماینده پارلمان شدم، نامزد ریاست‌جمهوری شدم و یک حزب تاسیس کردم. بیش از ۴۰ سال در عرصه سیاسی مبارزه کردم. مراقب بودم که حق هیچ کسی را نخورم. اما آن‌چه را در ۴۵ روز اخیر دیدم، در ۴۵ سال گذشته ندیدم.»

گفته می‌شود انصراف او به دلیل انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی از زندگی خصوصی و جنسی‌اش است اما اینجه انتصاب این تصاویر را به خود رد کرده و می‌گوید این عکس‌ها و اسناد، جعلی و دستکاری شده‌اند.

اینجه در این نشست همچنین با اعلام انصراف از کاندیداتوری ریاست جمهوری گفت این کار را به خاطر کشورش انجام می‌دهد و هم‌زمان از مردم خواست که در انتخابات پارلمان به اعضای حزب او رای بدهند.

رویترز در گزارشی، کناره‌گیری ناگهانی محرم اینجه را به نفع رقیب اصلی اردوغان یعنی کمال قلیچداراوغلو دانست و نوشت که پس از این انصراف و با افزایش امید نسبت به پیروزی قلیچداراوغلو، شاخص اصلی سهام ترکیه شش درصد جهش یافت چرا که نامزد ائتلاف اتحاد ملت وعده داده است در صورت پیروزی، سیاست‌های اقتصادی «غیر متعارف» اردوغان را تغییر دهد.

به گفته این خبرگزاری، بر اساس نظرسنجی‌ها، اردوغان ۴۳/۷ درصد و قلیچداراوغلو ۴۹/۳ درصد از آرای مردمی را دارد و رقابت‌ها به دور دوم کشیده خواهد شد.

اکنون اما با انصراف اینجه، موسسه تحقیقاتی «کوندا» می‌گوید احتمال این که قلیچداراوغلو بتواند با کسب ۵۱ درصد آرا و در مرحله نخست انتخابات برنده شود، دور از ذهن نیست.

قلیچداراوغلو نامزد یک ائتلاف اپوزیسیون شش حزبی به نام ائتلاف ملت و همچنین رییس حزب جمهوری‌خواه خلق است که محرم اینجه پنج سال پیش زیر پرچم آن در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه شرکت کرد و با کسب ۳۱ درصد آرا از اردوغان شکست خورد.

اینجه پس از آن، از حزب جمهوری‌خواه خلق جدا شد و حزب جدیدی به نام «مملکت» تاسیس کرد.

به گفته رویترز، عقب‌نشینی اینجه می‌تواند آخرین روزهای مبارزات انتخاباتی را تغییر دهد؛ رویدادی که بزرگ‌ترین آزمون رجب طیب اردوغان در «دو دهه سلطنت او بر ترکیه» محسوب می‌شود.

تلاش اردوغان برای انتخاب شدن مجدد به دلیل بحران هزینه‌های زندگی ناشی از کاهش ارزش لیر و تورم فزاینده و زلزله ویرانگر اخیر این کشور که بیش از ۵۰ هزار نفر را کشت و میلیون‌ها نفر را بی‌خانمان کرد، پیچیده شده اما رییس‌جمهوری کنونی ترکیه و رهبر حزب عدالت و توسعه تلاش خود را برای پیروزی در این رقابت‌ها می‌کند.

اردوغان در همین راستا و سه روز مانده به انتخابات در پیامی توییتری خطاب به شهروندان کُرد نوشت: «تا به امروز برای احقاق حقوقی که مانند شیر مادر برای شما حلال است، تلاش کردیم.»

این ادعا در حالی است که حزب دموکراتیک خلق‌ها به‌ عنوان حامی کُردهای ترکیه، از قلیچداراوغلو حمایت می‌کند.

طبق نظرسنجی موسسه تحقیقاتی کوندا، این حزب نقشی کلیدی در تغییر موازنه آرا میان دو کاندیدای اصلی در رقابت‌های انتخاباتی ایفا خواهد کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبرها
خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها