سفیر جدید عربستان سعودی در تهران معرفی شد؛ وزیر اقتصاد جمهوری اسلامی به جده رفت

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، از معرفی سفیر جدید عربستان سعودی در تهران خبر داد. هم‌زمان احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی دولت ابراهیم رئیسی به جده سفر کرد.

امیرعبداللهیان روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت به خبرگزاری ایرنا گفت: «عربستان سعودی روز سه‌شنبه سفیر جدید خود را در تهران معرفی کرد. ما هم به زودی سفیر جدید خود در ریاض را به دولت عربستان سعودی معرفی خواهیم کرد.»

او درباره زمان بازگشایی سفارت‌خانه‌های ایران و عربستان سعودی نیز با توجه به فرا رسیدن موعد دو ماهه، گفت: «همکارانم چند هفته‌ای هست در تلاش‌ هستند سفارت‌خانه و سرکنسولگری‌مان آماده بازگشایی شود.»

بر اساس توافق صورت گرفته میان ایران و عربستان سعودی که در اسفند ماه در چین به امضا رسید، دو کشور دو ماه فرصت داشتند سفارت‌خانه‌های خود را بازگشایی کنند.

هم‌زمان اما احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد و امور دارایی جمهوری اسلامی روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در راس هیاتی اقتصادی برای شرکت در اجلاس بانک اسلامی به جده سفر کرد.

این نخستین سفر یکی از مقام‌های بلندپایه دولت جمهوری اسلامی ایران به عربستان سعودی پس از توافق اخیر با این کشور است.

پیشتر مهدی صفری، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در یک نشست خبری گفته بود: «مشکل رفت و آمد تجار ایرانی به عربستان سعودی تا یک ماه دیگر حل می‌شود و یک هیات تجاری سعودی به زودی وارد کشور می‌شود.»

ریاض به تازگی روابط با سوریه را نیز بهبود بخشیده است. وزارت امور خارجه عربستان سعودی در بیانیه‌ای اعلام کرد فعالیت نمایندگی دیپلماتیک این کشور در سوریه از سر گرفته شده.

دولت سعودی این تصمیم را «برآمده از پیوندهای برادرانه‌ دو ملت‌» و تمایل ریاض به مشارکت در اقدام‌های مشترک کشورهای عربی و تقویت امنیت و ثبات منطقه عنوان کرد.

پادشاه عربستان سعودی از بشار اسد، رییس دولت سوریه، دعوت کرده است در نشست اتحادیه عرب در روز ۲۹ اردیبهشت در جده شرکت کند.

این دعوت‌نامه که سفیر عربستان سعودی در اردن آن را در دمشق به بشار اسد ارائه کرد، حاوی «سلام‌ گرم و صمیمانه پادشاه و ولیعهد سعودی به رییس‌جمهوری سوریه» است.

هم‌زمان با بهبود روابط عربستان سعودی با ایران و سوریه، آمریکا تلاش‌هایی را برای عادی‌سازی روابط بین اسرائیل و عربستان سعودی آغاز کرده و دو مقام ارشد دولت بایدن، پس از سفر به ریاض، با بنیامین نتانیاهو دیدار کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
تیتر اول با نیوشا صارمی
خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد

شنیداری

پادکست‌ها