اعتراضات ایرانیان خارج از کشور ادامه دارد؛ تجمع در بریتانیا در اعتراض به اعدام‌ها در ایران

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۱

ایرانیان ساکن خارج کشور همچنان تجمع‌های خود علیه حکومت جمهوری اسلامی را در چندین شهر جهان ادامه می‌دهند. روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت در لندن تجمع اعتراضی ایرانیان مقیم این شهر مقابل ساختمان وزارت امور خارجه بریتانیا در اعتراض به اعدام شهروندان در ایران برگزار شد.

گروهی از ایرانیان در اعتراض به اعدام‌های گسترده در ایران از جمله اعدام شهروندان بلوچ در هفته‌های گذشته، با درخواست قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی، مقابل ساختمان وزارت امور خارجه بریتانیا تجمع کردند.

این تجمع در حالی برگزار شد که در روزهای گذشته حکم اعدام سه معترض دیگر در اصفهان (پرونده خانه اصفهان) در دیوان عالی کشور تایید شد.

در استرالیا نیز تجمع مشابهی در حمايت از كارزار تروریستی اعلام کردن سپاه پاسداران و محکوم کردن اعدام‌ها، مقابل سفارت جمهوری اسلامی و پارلمان استرالیا برگزار شد.

روز گذشته نیز گروهی از ایرانیان ساکن شهر سیدنی در استرالیا در واکنش به موج تازه اعدام‌ها در ایران با برگزاری تجمع و استفاده از پلاکاردهایی با تصاویر اعدام‌شدگان، شعار«‌قتل دولتی تمام، لغو مطلق اعدام» سر دادند.

جوردن استیل-جان، سناتور استرالیایی و کفیل سیاسی مجید کاظمی، شهروند محکوم به اعدام، در واکنش به تایید حکم این زندانی، در توییتی از دولت استرالیا و وزیر امور خارجه‌ این کشور خواست با برگزاری یک جلسه فوری با همتای ایرانی خود، همه تلاش ممکن را برای جلوگیری از اعدام او انجام دهد.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال نشان می‌دهند ایرانیان ساکن سوئیس هم در شهر زوریخ در اعترض به حکومت جمهوری اسلامی و حمایت از خیزش انقلابی مردم روز چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت دست به تجمع زدند.

ویدیوهای رسیده به ایران‌اینترنشنال همچنین نشان می‌دهند گروهی از ایرانیان ساکن استکهلم، روز چهارشنبه هنگام برگزاری نشست پارلمان سوئد تجمع اعتراضی برگزار کردند و پس از رای تمام احزاب این پارلمان به طرح «تلاش برای قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا»، به شادی پرداختند.

در لندن، در حالی که از آغاز خیزش انقلابی در ایران، ایرانیان بارها با برگزاری تجمع اعتراضی مقابل مرکز اسلامی انگلیس، خواستار تعطیلی آن شدند، «کمیسیون خیریه انگلستان»، نهاد ناظر بر موسسات خیریه، متولیان «مرکز اسلامی انگلیس»، وابسته به دفتر علی خامنه‌ای را برکنار و متولی موقت برای آن منصوب کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
هت‌تریک با مزدک میرزایی
خبر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها