اردوغان در آستانه انتخابات حقوق‌ها را زیاد کرد؛ طرح قلیچداراوغلو برای تامین امنیت رای‌گیری

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۲۰

بحث‌ها در مورد امنیت انتخابات ترکیه در فاصله چهار روز مانده به این رقابت‌ها افزایش یافته و رقبای دولت، خواهان تشکیل هیاتی مستقل برای نظارت بر آن هستند. از سوی دیگر رجب طیب اردوغان که به دلیل سیاست‌های اقتصادی‌ دولتش هدف انتقاد است، دیروز حقوق کارمندان دولت را ۴۵ درصد افزایش داد.

رییس‌جمهوری ترکیه روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت در مراسم امضای پیمان جمعی کار ۲۰۲۳ گفت در چارچوب این قرارداد، حقوق کارمندان دولتی را با احتساب سهم رفاه، ۴۵ درصد افزایش می‌دهد و به این ترتیب، حداقل حقوق یک کارمند دولتی به ۱۵ هزار لیر می‌رسد.

افزایش دستمزد کارمندان و تداوم بحران اقتصادی ترکیه

اردوغان همچنین وعده داد برای افزایش پایه حداقل دستمزد و حقوق کارمندان و بازنشستگان در ماه ژوییه، بر اساس «نرخ تورم و سهم رفاه» در حال برنامه‌ریزی است.

افزایش حقوق کارمندان در کم‌تر از یک هفته مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در شرایطی است که رییس‌جمهوری ترکیه و دولتش در دو سال گذشته به دلیل سیاست‌های اقتصادی‌ مورد انتقاد شدید مخالفان و بسیاری از مردم قرار گرفته‌اند.

علاوه بر کاهش نرخ بهره بانکی به دستور اردوغان که منجر به تورم و کاهش ارزش لیر ترکیه شد، شهروندان این کشور می‌گویند افزایش چشمگیر فروش خانه به خارجی‌ها، از دلایل دیگر تورم و گرانی در حوزه مسکن است.

سال گذشته میلادی ترکیه تورمی ۱۸۹ درصدی را در حوزه مسکن تجربه کرد که به اعتقاد برخی ناظران، صدور مجوز ساخت و ساز و فروش عمده واحدهای ساختمانی از سوی اردوغان به خارجی‌ها با هدف جذب درآمد، به آن دامن زده است.

بر همین اساس مشکلات اقتصادی، تورم و پیوند آن با مواجهه دولت با مهاجران، از کلیدی‌ترین شعارهای انتخاباتی نامزدهای رقیب اردوغان به ویژه کمال قلیچداراوغلو است. او وعده داده که در صورت پیروزی در این انتخابات، فروش خانه به خارجی‌ها را ممنوع خواهد کرد.

عصر روز گذشته اما خودروی انتخاباتی کمال قلیچداراوغلو هدف سنگ‌پراکنی مخالفان قرار گرفت.

نامزد ائتلاف اتحاد ملت اعلام کرد از کودک ۱۵ ساله‌ای که در این ارتباط دستگیر شد شکایتی ندارد اما با اشاره به اردوغان و حزب عدالت و توسعه، خطاب به طرفدارانش گفت: «آن‌ها می‌دانند که بازنده‌اند اما ما صبور خواهیم بود و تحریک نمی‌شویم.»

امنیت انتخابات و احتمال تقلب

با نزدیک شدن به روز چهاردهم می، موعد برگزاری انتخابات، نگرانی‌ها در مورد احتمال «تقلب» و نیز امنیت انتخابات در حال افزایش است.

قلیچداراوغلو با ارسال نامه‌‌ برای نمایندگانی که در انتخابات کاندیدا نیستند، از آن‌ها خواست به تامین امنیت این رقابت‌ کمک کنند.

به گفته نامزد ائتلاف اتحاد ملت، از ۱۳۴ نماینده فعلی حزب جمهوری‌خواه خلق، نیمی از آن‌ها برای دوره بعدی نامزد انتخابات نشده‌اند و می‌توانند در حوزه‌های انتخاباتی استان خود مسوولیت نظارت بر این رقابت‌ها را بر عهده بگیرند.

پایان رای‌گیری برای شهروندان خارج‌نشین

روز سه‌شنبه ۹ می برابر با ۱۹ اردیبهشت مهلت شرکت در انتخابات ریاست‌‌جمهوری و پارلمان ترکیه برای شهروندان مقیم خارج از این کشور به پایان رسید. تا قبل از پایان مهلت رای دادن، بیش از ۱/۶ میلیون نفر معادل ۵۱ درصد شهروندان ترکیه‌ای خارج کشور، آرای خود را به صندوق انداختند.

رای‌دهی در انتخابات جاری برای شهروندان خارج از کشور از روز ۲۷ آوریل آغاز شده بود اما طبق اعلام شورای عالی انتخابات ترکیه (YSK) خارج‌نشینان همچنان می‌توانند تا روز ۱۴ می، از طریق «۱۵۶ گذرگاه مرزی مستقر در ۷۳ کشور» اقدام به شرکت در انتخابات کنند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

چشم‌انداز
خبرها
جهان‌نما

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید