دیده‌بان حقوق بشر سوریه از حمله جنگنده‌های اردنی به کارخانه‌های کاپتاگون در سوریه خبر داد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۹

سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد جنگنده‌های اردنی صبح دوشنبه حملاتی را به روستای مرزی خراب الشحم در درعا، تلی الحاره و الجموع با هدف حمله به «کارخانه ساخت مواد مخدر و روانگردان تروریست‌ها» انجام داده‌اند.

اردن انجام این حمله در روز دوشنبه را تایید یا تکذیب نکرد اما ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، چند روز قبل از آن، در گفت‌وگو با شبکه «سی‌ان‌ان» تهدید کرد که اگر سوریه به اقدامات جدی برای توقف قاچاق مواد مخدر به اردن و کشورهای شورای همکاری و جهان دست نزند، «اقدامات لازم برای برخورد» انجام می‌شود.

‏الصفدی در بخشی از سخنانش به «اقدام نظامی» اشاره کرد و گفت که مواد مخدر «یک تهدید بزرگ برای پادشاهی اردن، منطقه و جهان» است.

از سوی دیگر اما رسانه‌ها از کشته‌شدن یک قاچاقچی بزرگ مواد مخدر در جریان حملات روز دوشنبه در سوریه خبر دادند.

پیشتر نیویورک‌تایمز نوشته بود تعدادی از نزدیکان بشار اسد شامل برادرش ماهر اسد، بازرگانان نزدیک به حکومت دمشق و حزب‌الله لبنان، با ایجاد شبکه تولید و قاچاق مخدر «کاپتاگون» درآمدهای میلیارد دلاری کسب کرده‌اند.

در سال‌های اخیر عربستان سعودی، ایتالیا و یونان محموله‌هایی از این ماده مخدر را ضبط کرده‌اند.

همچنین در تحولی دیگر، گزارش شده است گروه‌های مسلح تحت حمایت جمهوری اسلامی در منطقه، از تونل‌های به جامانده داعش برای قاچاق مواد مخدر استفاده می‌کنند.

العربی الجدید به نقل از منابع آگاه تایید کرده که گروه‌های مسلح عراقی و سوریه‌ای از تونل‌های به جا مانده از داعش برای قاچاق و جابه‌جایی مواد مخدر کاپتاگون استفاده می‌کنند.

در این گزارش اشاره شده به این که پس از حملات نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در برخی نقاط از جمله نینوا و الانبار، مشخص شده که گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت جمهوری اسلامی از طریق این تونل‌ها که به دیرالزور منتهی می‌شوند، برای قاچاق و جابه‌جایی مواد مخدر کاپتاگون استفاده می‌کنند.

یک منبع امنیتی در گفت‌وگو با این رسانه تایید کرد: «مقامات عراقی از برخی از این تونل‌ها مطلع هستند اما اطلاعات کاملی در مورد آن‌ها یا حتی تعداد آن‌ها و کنترل آن‌ها در دست ندارند به‌ویژه که برخی از مناطق حاوی تونل‌هایی هستند که به دست طرفداران ایران کنترل می‌شوند.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

۲۴
۲۴
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.