اختصاصی؛ فشار جمهوری اسلامی بر حماس برای پیوستن به جهاد اسلامی به منظور جنگ با اسرائیل

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۹

در پی حمله اخیر ارتش اسرائیل به گروه جهاد اسلامی، سازمانی که تحت حمایت ایران است، جمهوری اسلامی ایران گروه شبه‌نظامی حماس، دیگر گروه مسلح در غزه را تحت فشار قرار داده تا برای جنگ با اسرائیل به جهاد اسلامی بپیوندد.

به گزارش ایران‌اینترنشنال، مقام‌های جمهوری اسلامی به حماس فشار زیادی وارد می‌کنند تا پاسخ کمک‌های مالی ایران به این سازمان را بدهد و «چک را نقد کند».

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی ضمن درخواست از حماس برای جنگ با اسرائیل، همزمان اختلافات درون رهبری حماس را افزایش داده است.

از یک سو رهبران حماس در غزه به خوبی درک می‌کنند هزینه این جنگ آسیب رساندن به ساکنان غزه و اقتصاد این منطقه است و در کنار آن، هدف گرفتن رهبران حماس نیز از سوی اسرائیل آغاز خواهد شد.

از سوی دیگر عناصر رهبری حماس در خارج، مانند صالح اروری، از همکاری با جمهوری اسلامی و فشار تهران برای ایجاد «ائتلاف دفاعی» بین همه سازمان‌های تحت پوشش حمایت می‌کنند.

در ساعات و روزهای آینده مشخص خواهد شد آیا رهبری حماس در نوار غزه بر اساس منافع خود عمل خواهد کرد یا تسلیم فشار و تقاضای ایران خواهد شد.

این فشارها در حالی است که بر اساس گزارش‌ مقامات محلی در غزه، ۱۳ فلسطینی، از جمله سه رهبر جهاد اسلامی بامداد سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت در حملات هوایی اسرائیل به نوار غزه کشته شدند.

نام این سه عضو ارشد خليل صلاح بهتينی، جهاد غنام و طارق عزالدین عنوان شده است.

گفته می‌شود خليل صلاح بهتينی فرماندهی این گروه را در شمال غزه بر عهده داشته، در حالی که جهاد غنام از مقام‌های ارشد شورای نظامی این گروه بوده و طارق عزالدین از پایگاهی در غزه اقدامات تروریستی جهاد اسلامی را در کرانه باختری هدایت می‌کرده است.

فرماندهی جبهه داخلی ارتش اسرائیل به ساکنان مناطق درگیر اعلام کرده که در پناهگاه‌ها یا نزدیک آن‌ها بمانند و به مقام‌های محلی نیز دستور داده شده است تا پناهگاه‌های عمومی را باز و مدارس را تعطیل اعلام کنند.

اما هیات دیپلماتیک روسیه در رام‌الله در کرانه غربی رود اردن اعلام کرد که یکی از کشته‌شدگان حملات اسرائیل، یک تبعه روسیه بوده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها