سفر رییس کمیسیون اروپا به کی‌یف؛ زلنسکی خواستار تحویل مهمات بیشتر به اوکراین شد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۹

در حالی که اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا در سفری به کی‌یف، اوکراین را به عنوان «قلب تپنده ارزش‌های اروپایی امروز» توصیف کرد، ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین از اتحادیه اروپا خواست تا تحویل مهمات به این کشور را سرعت ببخشد.

اورسولا فون در لاین، رییس کمیسیون اروپا، روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت برای دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، وارد کی‌یف شد و درباره مسایل دفاعی، تحریم‌های روسیه و همگرایی اوکراین با اروپا، با زلنسکی گفت‌وگو کرد.

در جریان این سفر، رییس‌جمهوری اوکراین از تصمیم اتحادیه اروپا برای ارائه یک میلیون مهمات توپخانه‌ای به این کشور قدردانی کرد و با این حال، از اتحادیه اروپا خواست تا تحویل مهمات را سرعت ببخشند.

زلنسکی همچنین گفت که زمان مذاکرات درباره پیوستن اوکراین به اتحادیه اروپا فرا رسیده است.

رییس کمیسیون اروپا نیز در یک نشست خبری مشترک گفت که تلاش‌های اتحادیه اروپا برای «اروپای متحد، برای امنیت و صلح، باید به اندازه تمایل روسیه برای از بین بردن امنیت، آزادی و اروپای ما، قوی باشد».

در حالی که این سفر هم‌زمان با جشن روسیه در سالگرد پایان جنگ جهانی دوم صورت گرفت، فون در لاین با تاکید بر شکست‌های نظامی روسیه در اوکراین گفت: «نیروهای روسیه نتوانسته‌اند قبل از روز ۹ م، زمانی که روسیه پیروزی شوروی بر آلمان نازی را جشن می‌گیرد، به هدف تصرف شهر باخموت در شرق اوکراین دست پیدا کنند.»

نبرد برای باخموت از ماه‌ها پیش آغاز شده و درگیری‌ها شدید بوده است. مسکو تصرف این شهر را به عنوان پله‌ای برای تصرف سایر شهرهای صنعتی شرق اوکراین می‌داند.

با این حال روسیه در هفته‌ها و روزهای اخیر حملات پهپادی خود را به اوکراین ادامه داده است. پهپادهایی که جمهوری اسلامی برای به‌کارگیری در جنگ اوکراین در اختیار مسکو گذاشته است.

به دنبال تشدید حملات هوایی روسیه به اوکراین، کارخانه بزرگ‌ترین تولیدکننده فولاد این کشور از کارکنان خود خواست روز سه‌شنبه از آمدن به سر کار خودداری کنند.

همچنین اوکراین اعلام کرد روسیه در روزهای اخیر در عمل مانع اجرای توافق انتقال غلات اوکراین از طریق کریدور امن شده است.

سازمان ملل متحد نیز اعلام کرد بر اساس قراردادی که امکان صادرات غلات اوکراین را از طریق دریای سیاه فراهم می‌کند، هیچ کشتی‌ حامل غلاتی در روزهای یک‌شنبه و دوشنبه، ۱۷ و ۱۸ اردیبهشت بازرسی نشده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
امروز
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید