روز دوشنبه سومین ریزش تاریخی بورس تهران رقم خورد و شاخص کل حدود ۱۲۰ هزار واحد افت کرد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۸

سومین ریزش تاریخی بورس تهران روز دوشنبه رقم خورد و شاخص کل بورس حدود ۱۲۰ هزار واحد معادل ۴ و ۹ دهم درصد افت کرد. این در حالی است که گزارش‌ها از تشکیل صفوف فروش سنگین در بازار و خروج پول حقیقی از بورس حکایت دارد.

رسانه‌های اقتصادی ایران گزارش دادند که بازار بورس روز دوشنبه ۱۸اردیبهشت هم به مانند روز قبل از آن، از ابتدای معاملات با فشار فروش سنگینی رو‌به‌رو شد و اغلب نماد ها یا در صف فروش و یا در منفی‌های سنگین معامله می‌شوند.

وبسایت اقتصادآنلاین با تاکید بر این که «کلیت بازار حال خوبی ندارد»، در این زمینه نوشت: «شاخص کل بورس اوراق بهادار با کاهش ۸۰۰۰۰ واحدی همراه شد و به سطح ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار واحدی رسید.»

بر اساس گزارش این رسانه اقتصادی، نمادهای فملی، فولاد و فارس بیشترین تاثیر منفی را بر روی شاخص کل گذاشتند و در تاثیرگذارین برتر هیچ نمادی با عملکرد مثبت به چشم نمی‌خورد.

همچنین به نوشته اقتصادآنلاین، «شاخص کل هم وزن نیز با کاهش ۳‌.۱۳ درصدی رو‌به‌رو شد و سهام کوچک و بزرگ بازار هر دو تحت فشار فروش قرار دارند.»

این رسانه اضافه کرد که خروج پول حقیقی‌ها از بازار سهام با شدت بالایی همراه بوده و حقیقی ها در ۲۰ دقیقه ابتدایی بازار ۱۳۵۷ میلیارد پول از بازار سهام خارج کردند.همچنین ارزشصف‌های فروش به ۷۰۰۰ میلیارد تومان رسید.

روز یکشنبه نیز شاخص کل بورس تهران با ریزش بیش از ۹۵ هزار واحدی مواجه شد و اشخاص حقیقی بیش از چهار هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان پول از بازار سهام خارج کردند.

وضعیت وخیم بورس تهران در حالی است که در روزهای اخیر مجید عشقی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار تهران با بیان این که «روزانه هزار میلیارد تومان ورودی بازار سرمایه کشور است» گفته بود: «خوشبختانه مردم دوباره اعتماد کرده و نشاط خوبی در بازار سرمایه وجود دارد.»

اما کارشناسان اقتصادی از جمله حسین عبده تبریزی رییس پیشین سازمان بورس هشدار داده‌اند که ایران با سرعت در حال حرکت به سمت ابر تورم است.

این اولین بار نیست که وضعیت بازار بورس در ایران بحرانی می‌شود. در سال‌های گذشته و در پی افت شدید شاخص‌های بورس، بسیاری از سهامداران و مالباختگان با تجمع مقابل دفاتر بورس، نسبت به این وضعیت اعتراض کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها