مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۳

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل با جوزپ بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار و از جمله درباره ایران گفت‌وگو کرد. همچنین در این دیدار، بورل ضمن محکوم کردن حملات تروریستی و موشکی اخیر علیه اسرائیلی‌ها، بر تعهد اتحادیه اروپا به حق اسرائیل برای دفاع از خود تاکید کرد.

بورل روز سه‌شنبه در بروکسل با کوهن دیدار کرد و با این حال خواستار آن شد که هر گونه واکنش اسرائیل علیه حملات «متناسب و مطابق با قوانین بین‌المللی» باشد.

وزیر امور خارجه اسرائیل در این سفر علاوه بر مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با روبرتا متسولا، رییس پارلمان اروپا نیز دیدار کرد.

یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوهای کهن با مقامات اروپایی، موضوع ایران و نیز کمک‌های اروپا به تشکیلات خودگردان فلسطینی و سازمان‌های فلسطینی بود.

کهن پس از صحبت با متسولا که عمدتا بر موضوع ایران متمرکز بود، گفت که کشورهای اروپایی امروز بیش از هر زمان دیگری خطر ایران را درک می‌کنند و با اسرائیل در این زمینه هم‌عقیده هستند که باید با تروریسمی که از ایران نشات می‌گیرد و از سوی جمهوری اسلامی تامین مالی می‌شود، برخورد کرد.

در جریان دیدارهای وزیر امور خارجه اسرائیل با مقامات اروپایی، الی کهن همچنین بر اهمیت افزودن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا تاکید کرد.

بر اساس گزارش‌ها، در دیدار بورل با کهن توافق شد که در اواخر سال جاری میلادی نشستی برای تقویت روابط دوجانبه و گفت‌وگو در مورد چالش‌های جهانی میان دو کشور برگزار شود.

وزارت امور خارجه اسرائیل اعلام کرد: «آقای بورل یادآور شد همکاری بین اتحادیه اروپا و اسرائیل بسیار قوی است و اتحادیه اروپا خواهان تعمیق این روابط است.»

بورل همچنین از عادی‌سازی روابط کشورهای عربی با اسرائیل حمایت کرد.

آخرین گفت‌وگو بین دو طرف در اکتبر سال گذشته میلادی در چارچوب شورای اتحادیه اروپا و اسرائیل و پس از ۱۰ سال وقفه انجام شد.

اسرائیل به دلیل مخالفت اتحادیه اروپا با گسترش شهرک‌سازی در کرانه باختری، جلسات خود با اتحادیه اروپا را متوقف کرده بود.

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
جهان‌نما
تاریخ شفاهی - فصل دوم

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید