فدراسیون یهودیان ایرانی-آمریکایی نامه ۳۲ نماینده اسرائیل ضد تمامیت ارضی ایران را محکوم کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۲

فدراسیون یهودیان ایرانی در آمریکا در نامه‌ای خطاب به الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، موضع ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل علیه تمامیت ارضی ایران را محکوم کردند.

در این نامه آمده: «ما به عنوان یهودیان ایرانی-آمریکایی به شدت با نامه نادرست خطاب به شما با امضای ٣٢ نماینده کنست برای حمایت اسرائیل از جدایی منطقه آذربایجان در ایران مخالفیم.»

اعضای این فدراسیون همچنین نوشتند امضاکنندگان آن نامه به اشتباه تصور کرده‌اند چنین موضعی «ضربه‌ای سخت» به حکومت ایران وارد می‌کند، در حالی که «برعکس آن درست است».

یهودیان ایرانی-آمریکایی افزودند «ما ایرانیان وطن‌پرستیم به ویژه درباره تمامیت ارضی ایران» و هر کسی، چه در داخل یا خارج از کشور، برای جداسازی بخشی از آن تلاش کند «دشمن ملت ایران محسوب می‌شود نه حکومت آن».

آنان با اشاره به وجود چندین قومیت در ایران، در بخشی از نامه اذعان کردند که «جنبش‌های تجزیه‌طلبانه کوچکی» در کشور حضور دارند، اما تاکید کردند رویکرد آنان می‌تواند منجر به حضور «چندین دولت رادیکال و متخاصم» به جای ایران شود.

«این امر می‌تواند منطقه را بی‌ثبات‌تر کند، تهدیدات بیشتری را برای اسرائیل ایجاد کند و به ساختار امنیتی کنونی تا حدی غیرقابل‌بازگشت و جبران‌ناپذیر آسیب برساند.»

امضاکنندگان این نامه با اذعان به اینکه می‌دانند این سیاست رسمی دولت اسرائیل نیست، در پایان نامه خود قویا توصیه کردند مقام‌های این کشور «موضع خود را در این‌باره علنا ​​اعلام کنند».

پیش‌تر، شاهزاده رضا پهلوی نیز نامه ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل به وزیر خارجه این کشور برای حمایت از تشکیل کشور آذربایجان جنوبی را «غیرقابل پذیرش و در خدمت رژیم ضدایرانی جمهوری اسلامی» توصیف کرده بود.

این نامه همچنین منجر به واکنش جبهه هفت آبان شد که در بیانیه‌ای آن را محکوم کرد و نمونه‌ای آشکار از اقدام خصمانه علیه موجودیت و تمامیت ارضی ایران و در تضاد با سخنان مقام‌های اسرائیل در سفر اخیر شاهزاده رضا پهلوی دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خلاصه خبرها
معمار
جهان‌نما
خبر

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.