شاهزاده پهلوی: تعرض ۳۲ نماینده اسرائیل به تمامیت‌ ارضی ایران غیرقابل پذیرش و نابخردانه است

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

شاهزاده رضا پهلوی نامه ۳۲ نماینده مجلس اسرائیل به الی کوهن، وزیر خارجه این کشور، برای حمایت از تشکیل کشور آذربایجان جنوبی را «غیرقابل پذیرش و در خدمت رژیم ضدایرانی جمهوری اسلامی» خواند.

او این اقدام را «تعرض کلامی» به تمامیت ارضی ایران خواند و افزود: «این اظهارات نابخردانه در تقابل کامل با مواضع رهبران و مقامات ارشد اسرائیل در دیدارهایی است که با آنها داشتم. امروز نگرانی خودم و هم‌میهنان را به اطلاع دوستانمان در اورشلیم رساندم.»

شاهزاده رضا پهلوی در توییت خود ابراز امیدواری کرد که «آنها با شفاف‌سازی در این خصوص، مانع سوءاستفاده کسانی شوند که از بازسازی دوستی قدیمی میان دو ملت ایران و اسرائیل ناخشنودند».

در نامه‌ای به وزیر خارجه اسرائیل در روز پنجشنبه، ۳۲ نماینده پارلمان اسرائیل خواستار حمایت از اقلیت آذری «آذربایجان جنوبی» در شمال غربی ایران شدند.

این نامه اندکی پس از سفر وزیر خارجه اسرائیل به باکو انجام شد و در آن از اسرائیل خواسته شده که به عنوان نماینده جوامع یهودی در این زمینه مداخله کند، زیرا آذری‌ها در طول تاریخ با یهودیان بسیار برخورد دوستانه داشته‌اند.

این نامه همچنین منجر به واکنش جبهه هفت آبان شد که در بیانیه‌ای آن را محکوم کرد و نمونه‌ای آشکار از اقدام خصمانه علیه موجودیت و تمامیت ارضی ایران و در تضاد با سخنان مقام‌های اسرائیل در سفر اخیر شاهزاده رضا پهلوی دانست.

این سازمان سیاسی در بیانیه خود ادامه داد: «ما همچنان تنش‌زدائی، رابطه دوستانه با همه کشورهای جهان و مبارزه با گفتمان‌های ارتجاعی همچون یهودستیزی را چشم‌انداز آینده ایرانی آزاد می‌دانیم، ولی به هیچ کشور یا نیروی سیاسی اجازه سوءاستفاده از این پرنسیپ‌ها را در راستای نفرت‌پراکنی و ستیزه‌جویی با ملت ایران نمی‌دهیم.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید