شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی اتحادیه ضد افترا: ایران معبد ماست

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

شاهزاده رضا پهلوی در سخنرانی خود در اتحادیه ضد افترا گفت: «همان‌طور که کوروش کبیر به آزادی یهودیان از بابل و به بازسازی معبدشان کمک کرد، امروز نیز مردم من در اسارت هستند و به همبستگی و حمایت نیاز دارند. معبدی وجود دارد که باید بازسازی شود. ایران معبد ماست. در کنار ما بایستید.»

شاهزاده که یکی از سخنرانان اجلاس رهبری ملی این اتحادیه در واشینگتن بود، با اشاره به سفر اخیر خود به اسرائیل گفت: «رفتم تا از مردمم دفاع کنم تا قربانی نفرت و تعصب نشوند، چراکه وقتی نفرت بی‌اساس یک گروه مهار نشود، ناگزیر افزایش می‌یابد و این اتفاقی‌ست که در کشور ما افتاده است.»

او از «دیدگاهی جدید» برای منطقه خاورمیانه صحبت کرد که بر اساس «روش‌های باستانی سرزمین‌هایمان» عمل می‌کند و نه «تقسیم‌بندی‌های ایدئولوژیک اجباری دهه‌های اخیر» و جمهوری اسلامی را حکومتی «اشغالگر» توصیف کرد.

شاهزاده پهلوی گفت: «روحیه رواداری، دوستی و همکاری بازنمای واقعی ملت ایران است، نه تروریسم یهودی‌ستیزانه و محرومیتی که حکومت اشغالگر در ایران آن را نمایندگی می‌کند.»

او در پایان سخنان خود در اتحادیه ضد افترا شرط استقرار صلح پایدار در خاورمیانه را رسیدن ایران به «دموکراسی سکولار» عنوان کرد.

اتحادیه ضد افترا نیز در توییتی گفت حضور شاهزاده ایران را «افتخار» می داند و آن را «اولین سخنرانی مهم او برای یک سازمان برجسته یهودی-آمریکایی و اولین سخنان عمومی درباره سفر پیشگامانه‌اش به اسرائیل» توصیف کرد.

این اتحادیه افزود: «ما از دیدگاه امیدبخش او برای تجدید روابط بین ایران و اسرائیل الهام می‌گیریم.»

شاهزاده پیش از سخنرانی خود در جمع این اتحادیه، که اجلاس رهبری ملی آن به مناسبت هفتادوپنجمین سال استقلال اسرائیل برگزار می‌شود، تعرض ۳۲ نماینده اسرائیل به تمامیت‌ ارضی ایران را محکوم کرد و آن را «غیرقابل‌ پذیرش» و «نابخردانه» شمرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها