یک مدرس حوزه علمیه قم: شرایط خطرناک است، آخوندها جرات خروج از خانه‌هایشان را ندارند

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

جواد علوی بروجردی از مدرسان حوزه علمیه قم، با اشاره به حملات متعدد اخیر علیه آخوندها در شهرهای مختلف ایران، گفت «امنیت» برای آنها در بسیاری از شهرهای ایران وجود ندارد و جرات نمی‌کنند از خانه‌های خود خارج شوند.

علوی بروجردی در جریان یک سخنرانی در قم گفت: «ما چنین روزگاری نداشتیم که در قم، مرکز حوزه علمیه، در خیابانی که تمام دفاتر مراجع و بزرگان در آنجاست، طلبه را با ماشین زیر بگیرند و بعد برای اینکه اطمینان پیدا کنند که ضربه کاری شده، پیاده بشوند و با چاقو هم کار خود را تکمیل کنند. این بوده نظری که مردم به ما داشتند؟»

او تایید کرد که بین طبقه روحانیون و مردم «فاصله» زیاد شده و مردم ایران «اعتماد» خود را نسبت به این طبقه از دست داده‌اند.

علوی بروجردی با اشاره به گزارش‌هایی که به دستش رسیده، گفت که شرایط امنیتی برای آخوندها در ایران «خوب نیست».

او همچنین با اشاره به عمامه‌پرانی‌ها در جریان خیزش انقلابی علیه جمهوری اسلامی تایید کرد که اگر فاصله بین مردم و طبقه روحانیون روز به روز بیشتر شود و این «خطرناک» است. او گفت که بسیاری از خانواده‌های آخوندها به آنان می‌گویند که از آخوندی خارج شوند و لباس خود را درآورند.

در روزهای اخیر حملات علیه آخوندها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته و چند روز پیش، رسانه‌های ایران گزارش دادند که عباسعلی سلیمانی، نماینده سابق خامنه‌ای در استان سیستان و بلوچستان و عضو مجلس خبرگان رهبری، در بابلسر هدف «سوءقصد» مسلحانه قرار گرفته و کشته شده است.

پس از کشته شدن او، گزارش‌هایی از تقاضای عباسعلی سلیمانی، برای دریافت چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پول نقد از این بانک منتشر شد اما مدیر امور شعب بانک ملی مازندران در این باره گفت که او برای جابه‌جایی چهار میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به بانک مراجعه کرده بود.

همچنین همزمان با کشته شدن سلیمانی، یک خودرو در تهران یک آخوند را زیر گرفت. پس از آن، قوه قضاییه از بازداشت راننده‌ای خبر داد که با خودروی پراید خود در بلوار مرزداران تهران این آخوند را برای مسیری روی کاپوت خودرو می‌کشید.

صابرین نیوز، ارگان رسانه‌ای نزدیک به سپاه پاسداران، نیز خبر داد که صبح شنبه گذشته فردی با خودرو دو طلبه را در ایستگاه اتوبوس خیابان شهدا در قم زیر گرفته و سپس از خودرو پیاده شده و با چاقو به یکی از آنان حمله کرده که در نهایت بازداشت شده است.

حمله با چاقو به آخوندها در ایران در سال‌های اخیر افزایش یافته است. سال گذشته مرتضی موسوی، معاون فرماندهی انتظامی البرز، اعلام کرد یک روحانی در حین سخنرانی در «امامزاده محمد» کرج به دست فردی با ضربه چاقو مجروح و در پی آن به بیمارستان منتقل شده است.

سال ۹۸ یک روحانی در همدان به نام مصطفی قاسمی با اسلحه کلاشنیکف کشته شد.

پس از آن رهبر جمهوری اسلامی خواستار برخورد جدی‌تر با خرید و فروش اسلحه شد و گفت: «قاتل روحانی همدانی، در صفحه اینستاگرام با چهار نوع اسلحه، تصاویری از خود منتشر کرده است که مقابله با این‌گونه موارد وظیفه نیروی انتظامی است.»

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
خبر ورزشی
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید