حسین هوش‌السادات، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیاء سپاه، پس از دو سال برکنار شد

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۱۱

حسین هوش‌السادات، فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه پاسداران، تنها پس از دو سال از تصدی این سمت برکنار و عبدالرضا عابد جایگزین او شد.

علیرضا عابد پیش از این سمت‌هایی چون فرماندهی لشکر ۲۲ بیت‌المقدس کردستان و فرماندهی یگان‌های مهندسی سپاه و همچنین مدیر عامل هلدینگ تخصصی نفت، گاز و پتروشیمی در قرارگاه خاتم‌الانبیاء را داشته است.

هوش‌السادات همزمان با نامزدی سعید محمد برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ جایگزین او در سمت فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء شده بود.

اینک او در حالی پس از دو سال تصدی این سمت برکنار شده که با حکم خود حسین سلامی منصوب شده بود.

همزمان با نامزدی سعید محمد در انتخابات ریاست جمهوری نیز برخی فرماندهان سپاه پاسداران و چهره های اصول‌گرا علیه او سخن گفتند و در نهایت این فرمانده ارشد سپاه پاسداران از سوی شورای نگهبان تایید نشد.

از جمله حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی، گفت سعید محمد به دلیل «تخلفات متعدد» برکنار شده است.

یدالله جوانی، معاون سیاسی سپاه نیز در مصاحبه با خبرگزاری فارس گفت سپاه پاسداران با ورود نیروهای این نهاد به عرصه انتخابات «بدون طی مراحل و فرآیندهای قانونی تعریف شده مخالف است».

جوانی همچنین اشاره کرد «منفک کردن سعید محمد از مسئولیت فرماندهی قرارگاه سازندگی خاتم به دلیل همین تخلف و رعایت نکردن مقررات» از سوی او بوده است.

با انتشار گسترده این مصاحبه و برخی واکنش‌ها در رسانه‌های اجتماعی، سعید محمد اطلاعیه‌ای صادر و ضمن رد هرگونه تخلف اعلام کرد جوانی مسئولیت سخنگویی سپاه پاسداران را ندارد و «تحلیل شخصی خود را به عنوان یک شخصیت حقیقی عنوان نموده است».

از سوی دیگر هم رمضان شریف،‌ سخنگوی سپاه پاسداران، واکنش نشان داد و گفت: «از نظر رسمی سپاه سعید محمد تخلفی نکرده و ممکن است معاون سیاسی سپاه اتهامش را پس بگیرد.»

شریف همچنین اضافه کرد: «هر کس می‌گوید تخلف بوده باید متقن و دقیق بگوید چه تخلفی بوده است.»

پس از این واکنش‌ها یدالله جوانی روز یکشنبه ۱۵ فروردین‌ماه متنی کوتاه را در رسانه‌ها منتشر و ضمن تمجید از سعید محمد اعلام کرد: «همچنان که از متن مصاحبه بر می‌آید، تخلف مورد اشاره صرفا بروز رفتارهای سیاسی-انتخاباتی بوده که مغایر با مقررات جاری سپاه است.»

سعید محمد پس از به قدرت رسیدن ابراهیم رئیسی به عنوان از دبیر شورای عالی مناطق آزاد منصوب شد اما ۱۹ مهر ماه ۱۴۰۱ از این سمت برکنار شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.