حملات راکتی گسترده روسیه به حداقل پنج شهر اوکراین؛ دست‌کم ۱۲ نفر کشته شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۸

مقام‌های کی‌یف از حملات راکتی گسترده روسیه به حداقل پنج شهر در مرکز و جنوب اوکراین و کشته شدن حداقل ۱۲ نفر از جمله یک کودک سه ساله خبر دادند و اعلام کردند که پدافند هوایی اوکراین در پایتخت این کشور ۱۱ موشک کروز را منهدم کرده است.

ولودیمیر زلنسکی رییس‌جمهور اوکراین روز جمعه این حملات روسیه را «اقدام شرورانه» خواند و آن را محکوم کرد. به گفته او، این حملات، مسکو را به «شکست و مجازات» می‌کشاند.

زلنسکی در تلگرام گفت: «این ترور روسیه باید از اوکراین و جهان پاسخ عادلانه دریافت کند. هر حمله، هر اقدام شیطانی علیه کشور و مردم [اوکراین]، دولت تروریستی [روسیه] را به شکست و مجازات نزدیک‌تر می‌کند.»

بر اساس گزارش‌ها یک ساختمان مسکونی در شهر اومان، در مرکز اوکراین، یکی از اهداف روسیه بود که در بامداد روز جمعه مورد اصابت موشک قرار گرفت.

در این شهر حدود ۸۰ هزار نفری واقع در حدود ۲۰۰ کیلومتری جنوب کیف، یکی از مکان‌های زیارتی یهودیان قرار دارد.

ایگور تابورتس فرماندار این منطقه در تلگرام گفت در مجموع ده نفر در این شهر کشته شدند و در میان کشته‌ها دو کودک ده ساله نیز وجود دارد.

به گفته این منبع، دو موشک کروز به این شهر اصابت کرده که یکی به یک ساختمان مسکونی و دیگری به یک انبار اصابت کرده است.

در دنیپرو، شهری بزرگ در اوکراین نیز، شهردار این شهر در تلگرام از حمله دیگری از سوی روسیه به این شهر خبر داد و گفت که «یک زن جوان و یک کودک سه ساله» کشته شدند.

به گفته اداره نظامی کی‌یف، ۱۱ موشک کروز شلیک شده از بمب‌افکن‌های راهبردی و همچنین دو پهپاد بدون ایجاد تلفات و تخریب قابل توجه در آسمان پایتخت سرنگون شدند.

به گفته همین منبع، این حمله موشکی «حوالی ساعت چهار بامداد به وقت گرینویچ» از بمب‌افکن‌های راهبردی روسی واقع در منطقه دریای خزر انجام شد.

در حالی که روسیه مرتبا شهرها و زیرساخت‌های اوکراین را بمباران میکند، حملات گسترده روسیه به اوکراین در ماه‌های اخیر نادرتر شده است.

این اولین حمله گسترده به پایتخت اوکراین از اوایل ماه مارس به شمار می‌رود.

حملات روسیه که در طول زمستان ادامه داشت، به ویژه زیرساخت‌های انرژی را هدف قرار داد و به طور منظم باعث قطع گسترده برق و آب شد.

با این حال، سیستم دفاع هوایی اوکراین در ماه‌های اخیر با تحویل تجهیزات غربی، به ویژه پاتریوت‌های پیشرفته آمریکایی، که برای مقاومت اوکراین حیاتی است، تقویت شده است.

اوکراین می‌گوید ماه‌هاست در حال آماده‌سازی یک حمله متقابل با هدف عقب راندن نیروهای روسیه از مناطق اشغالی در شرق و جنوب کشور است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
حرف آخر
جهان‌نما
خبرها

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.