لغو برنامه‌ انتخاباتی و اخبار ضد و نقیض درباره سلامتی اردوغان، کمتر از ۲۰ روز تا انتخابات

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۷

رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه که برای انتخاب مجدد خود در انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو در ترکیه تلاش می‌کند، برنامه‌های انتخاباتی خود را در روزهای چهارشنبه و پنج شنبه (‌۶ و ۷ اردیبهشت) به دلیل وضعیت جسمی‌اش لغو کرد. این در حالی است که کمتر از ۲۰ روز به انتخابات باقی مانده است.

رییس‌جمهور ۶۹ ساله ترکیه روز چهارشنبه در توییتر خود اعلام کرده بود که در آن روز به توصیه پزشکان در خانه استراحت خواهد کرد. او قرار بود در روز چهارشنبه به مناطقی در آناتولی مرکزی سفر و در جمع هوادارانش سخنرانی کند.

اردوغان که اکنون بیست سال است قدرت را در ترکیه در دست دارد، قرار بود در روز پنجشنبه نیز برای افتتاح اولین نیروگاه هسته‌ای کشور در آکویو در سواحل جنوبی ترکیه حاضر شود. اما ارکان کاندمیر، معاون حزب عدالت و توسعه، حزب حاکم در ترکیه شامگاه چهارشنبه در توییتی نوشت: «رییس‌جمهور به صورت آنلاین در مراسم نیروگاه آکویو شرکت خواهد کرد».

رسانه‌های حضور نیافتن اردوغان در این مراسم را ضربه‌ای سیاسی برای او دانسته‌اند که حتی در ابتدا انتظار داشت ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه برای افتتاح این نیروگاه ساخته شده به دست روس اتم روسیه، به ترکیه سفر کند.

برنامه سفر پوتین به ترکیه برای افتتاح این نیروگاه از سوی کرملین تکذیب شد، اما قرار است پوتین پیامی را به صورت آنلاین ارائه کند.

گزارش‌های ضدونقیض درباره وضعیت جسمی اردوغان، از شامگاه سه‌شنبه و زمانی آغاز شد که او در یک مصاحبه زنده تلویزیونی دچار یک عارضه ناگهانی جسمی شد و این اتفاق باعث شد پخش این برنامه تا بازگشت دوباره اردوغان به مصاحبه، به طور ناگهانی قطع شود.

بعد از حدود پانزده دقیقه، اردوغان با رنگ پریده و چشمان قرمز به پخش زنده بازگشت و عذرخواهی کرد. او گفت: «دیروز و امروز کار زیاد بود، به همین دلیل آنفولانزای معده گرفتم».

با این حال، شایعاتی درباره احتمال سکته قلبی اردوغان منتشر شده است.

وضعیت جسمی رییس‌جمهور ترکیه پس از یک عمل جراحی روده بزرگ در پایان سال ۲۰۱۱ و به دنبال آن جراحی بیشتر در سال بعد، به گمانه زنی‌ها درباره سلامتی‌اش دامن زد.

اردوغان زمانی که نخست‌وزیر ترکیه بود، علنا ابتلا به سرطان روده بزرگ را انکار کرده و گفته بود که این عمل‌ها با هدف برداشتن پولیپ‌ها انجام شده است.

کمال قیلیچ‌دار اوغلو با عنوان «گاندی ترکیه»، اصلی‌ترین رقیب اردوغان در انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه است.

این سیاستمدار ۷۴ ساله، نامزد یک ائتلاف از شش حزب مخالف اردوغان است. او بلافاصله برای اردوغان آرزوی بازیابی سلامتی‌اش را کرد.

ترکیه در سال‌های اخیر با بحران‌های متعددی از جمله بحران کاهش شدید ارزش پول ملی خود مواجه شده است.

به عقیده کارشناسان، در حال حاضر اردوغان و حزب عدالت و توسعه با بزرگترین چالش سیاسی خودش، در طول ۲۰ سال گذشته روبرو شده‌اند.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
خبر
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید