جو بایدن نامزدی خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا اعلام کرد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۵

جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا، رسما نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سال ۲۰۲۴ اعلام و کارزار انتخاباتی خود را آغاز کرد. او از آمریکایی‌ها خواست چهار سال دیگر به او فرصت دهند تا کاری را که شروع کرده به پایان برساند.

بایدن روز سه‌شنبه پنجم اردیبهشت با انتشار ویدیویی از نامزدی خود برای انتخاب دوباره در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر داد و در آن، حملات علیه آزادی‌های فردی از سوی کسانی که او آنان را «افراطی‌های جمهوری‌خواه» توصیف کرد، محکوم کرد.

ویدیوی انتخاباتی بایدن با تصاویری از حمله به کنگره آمریکا در روز ششم ژانویه سال ۲۰۲۱ آغاز می‌شود.

بایدن با انتشار این ویدیو در حساب شخصی خود نوشت: «هر نسلی لحظه‌ای دارد که باید برای [دفاع از] دموکراسی بایستد. برای دفاع از آزادی‌های اساسی خود. من معتقدم این [لحظه] ماست.»

او همانند انتخابات پیشین ریاست جمهوری آمریکا، کامالا هریس معاون فعلی خود را به عنوان معاون انتخاب کرده است.

بایدن در این ویدیو گفت: «چهار سال پیش که من در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شدم، گفتم این مبارزه برای روح آمریکاست و ما هنوز در آن موقعیت هستیم.»

او افزود: «اکنون زمان رضایت از خود نیست، به همین دلیل است که من برای انتخاب مجدد شرکت می‌کنم. بیایید کار را تمام کنیم. من می‌دانم که ما توانایی آن را داریم.»

خبرگزاری رویترز نوشت که سن جو بایدن هشتاد ساله می‌تواند کار دموکرات‌ها را در این انتخابات دشوار کند.

این خبرگزاری به یک نظرسنجی اشاره کرده که چند روز پیش نتایج آن منتشر شد و بر اساس آن، میزان اعتماد افکار عمومی آمریکا به بایدن فقط ۳۹ درصد است و همچنین سن او برای بسیاری از رای‌دهندگان نگران‌کننده است.

جو بایدن در صورت انتخاب مجدد، در سن ۸۶ سالگی دومین دوره ریاست جمهوری خود را به پایان می‌رساند که تقریبا یک دهه بیشتر از امید به زندگی مردان در آمریکاست.

پیش از بایدن، آمریکا هیچ رییس‌جمهوری در این سن تجربه نکرده و هیچ نامزد انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نیز نبوده که بخواهد کلید کاخ سفید را تا ۸۶ سالگی در اختیار داشته باشد.

بایدن در نوامبر ۲۰۲۱ و سپس در فوریه ۲۰۲۳ تحت بررسی‌های پزشکی قرار گرفت و نتیجه گرفته شد که او «در سلامت کامل» است.

دوره ریاست جمهوری بایدن به ویژه با جنگ اوکراین شناخته می‌شود؛ خبرگزاری فرانسه نوشت که سفر او به کی‌یف تحت تدابیر امنیتی، یادآور نقش او در شکل دادن به واکنش غرب به تهاجم روسیه علیه اوکراین بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها