وال‌استریت ژورنال: ایران برای کمک به حمله به اوکراین از دریای خزر مهمات به روسیه می‌فرستد

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۵

نشریه وال‌استریت ژورنال به نقل از چند مقام خاورمیانه اعلام کرد که کشتی‌های روسیه در ماه‌های اخیر مقادیر زیادی از گلوله‌های توپخانه و سایر مهمان ساخت ایران را از طریق دریای خزر برای تجهیز کردن مجدد نیروهای مسکو در جنگ علیه اوکراین به روسیه منتقل کرده‌اند.

این روزنامه آمریکایی روز دوشنبه چهارم اردیبهشت در گزارشی نوشت که این امر چالشی فزاینده برای آمریکا و متحدانش است که می‌خواهند همکاری بین روسیه و ایران را مختل کنند.

بر اساس اظهارات این مقام‌ها که نامشان فاش نشده و همچنین اسنادی که از سوی وال‌استریت ژورنال مشاهده شده، طی شش ماه اخیر کشتی‌های باری بیش از ۳۰۰ هزار گلوله توپ و یک میلیون گلوله از ایران به روسیه حمل کرده‌اند.

منابع آگاه به این روزنامه گفته‌اند که اطلاعات مربوط به این محموله‌ها با آمریکا به اشتراک گذاشته شده است.

هنوز جمهوری اسلامی و کاخ سفید به این گزارش وال‌استریت ژورنال واکنشی نشان نداده‌اند. اما پیشتر مقام‌های آمریکایی و متحدانشان با تایید انتقال پهپاد از ایران به روسیه، اعلام کرده‌اند که به دنبال راه‌هایی برای مختل کردن انتقال تسلیحات از ایران به روسیه هستند.

وال‌استریت ژورنال نوشت که مقام‌های آمریکایی گفته‌اند جمهوری اسلامی در درجه اول به دنبال استفاده از هواپیماهای باری برای ارسال تسلیحات به روسیه است و این امر مداخله برای توقف سلاح را غیرممکن کرده است.

همچنین به گفته این مقام‌ها، ارسال سلاح از طریق دریای خزر نیاز به کمک جمهوری‌های شوروی سابق دارد که در حاشیه این دریا قرار گرفته‌اند.

تیم هاوکینز، سخنگوی نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده که برد کوپر، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در بحرین که رهبری تلاش‌های چند میلیتی برای متوقف کردن محموله‌های غیرقانونی سلاح و مواد مخدر از ایران به دیگر کشورهای منطقه را برعهده دارد، در سفر از پیش اعلام نشده به ترکمنستان رفت.

هاوکینز گفت که این فرمانده عالی‌رتبه ارتش آمریکا درباره طیف وسیعی از موضوعات از جمله راه‌های تعمیق همکاری و گسترش امنیت دریایی گفت‌وگو کرد، اما از اظهارنظر درباره توقیف احتمالی محموله‌های تسلیحاتی در دریای خزر خودداری کرد.

این اولین بار نیست که رسانه‌های جهان از قاچاق سلاح از ایران به روسیه از طریق دریای خزر خبر می‌دهند.

در بهمن ماه گذشته، روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که جمهوری اسلامی محموله‌های پهپاد ساخت خود را با استفاده از شناورها و از طریق دریای خزر و با کمک یک شرکت هواپیمایی دولتی به روسیه قاچاق کرده است.

این روزنامه انگلیسی‌زبان چاپ لندن به نقل از منابعی در خاورمیانه نوشت که پس از سفر چند ماه پیش مقام‌های روس به ایران، دست‌کم ۱۸ پهپاد مسلح دوربرد ساخت جمهوری اسلامی به نیروی دریایی ارتش روسیه تحویل داده شده است.

اوایل سال گذشته خورشیدی نیز روزنامه گاردین به نقل از منابع آگاه گزارش داد که روسیه با کمک شبکه جمهوری اسلامی برای قاچاق سلاح، در حال دریافت سلاح‌ها و تجهیزات نظامی برای تامین تسلیحاتی نیروهای خود در اوکراین است.

این روزنامه بریتانیایی نوشت که این سلاح‌ها از جمله شامل آرپی‌جی و موشک‌های ضدتانک و همچنین سیستم‌های پرتاب موشک با طراحی برزیلی است که از عراق برای نیروهای روسیه ارسال شده است.

این در حالی است که به تازگی هفت کشور بزرگ صنعتی جهان، موسوم به گروه ۷، متعهد شدند کمک به روسیه در جنگ با اوکراین «هزینه‌های سنگینی» برای حامیان مسکو به بار بیاورد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - حوثی‌ها
جهان‌نما
خبر
چند چند

شنیداری

پادکست‌ها