بازداشت یک عضو پارلمان اردن به ظن تلاش برای قاچاق سلاح و طلا به اسرائیل

دوشنبه ۱۴۰۲/۰۲/۰۴

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیل، عماد العدوان، نماینده پارلمان اردن، شامگاه شنبه دوم اردیبهشت زمانی که قصد داشته با خودروی خود از گذرگاه آلنبی عبور کند بازداشت شده است. تصاویر منتشر شده نشان می‌دهند او یک دو جین کلاشنیکف و نزدیک به ۲۰۰ سلاح کمری همراه داشته است.

برخی رسانه‌ها خبر داده‌اند این نماینده پارلمان اردن قصد داشته ۱۰۰ کیلوگرم طلا نیز با خود به اسرائیل قاچاق کند.

بازداشت العدوان به ظن تلاش برای قاچاق سلاح و طلا، اسرائیل و اردن را در آستانه یک بحران دیپلماتیک قرار داده است.

در حالی که پلیس اسرائیل انتشار جزییات مربوط به این بازداشت را ممنوع کرده، یک عضو پیشین پارلمان اردن، پلیس اسرائیل را متهم کرد درباره قاچاق طلا دروغ می‌گوید و قصد دارد با این کار «اقدام قهرمانانه» عماد العدوان در زمینه قاچاق اسلحه را زیر سوال ببرد.

العدوان، عضو کمیته فلسطین در پارلمان اردن است. او در سال‌های گذشته بارها اظهارات ضد اسرائیلی داشته و در مواردی از گروه‌های حماس و جهاد اسلامی دفاع کرده است.

بازجویی از این عضو پارلمان اردن ادامه دارد و سازمان امنیت داخلی اسرائیل در این بازجویی به دنبال پاسخ چند سؤال است: نخست این که آیا این اولین بار بوده که او دست به چنین اقدامی زده یا پیشتر هم با استفاده از مصونیت دیپلماتیک سلاح به اسرائیل و مناطق فلسطینی قاچاق کرده است؟ دوم این که آیا او این اقدام را بر اساس باورهای ایدئولوژیک انجام داده یا برای پول؟ و در نهایت این که این تسلیحات قرار بوده به دست چه کسی برسد؛ گروه‌های مسلح فلسطینی یا خلافکاران؟

تسلیحات کشف شده از این نماینده پارلمان اردن، بزرگ‌ترین محموله قاچاق سلاح است که تا کنون در گذرگاه آلنبی کشف شده است.

در حال حاضر روابط دیپلماتیک میان اسرائیل و اردن بحرانی است و این رخداد می‌تواند به تشدید بحران منجر شود.

بر اساس گزارش کانال ۱۱ تلویزیون اسرائیل، ایمن الصفدی، وزیر امور خارجه اردن، در روزهای اخیر حاضر نشده است پاسخ تماس‌های تلفنی الی کوهن، همتای اسرائیلی خود را بدهد.

بر اساس گزارش رسانه‌های اسرائیلی، پلیس و اداره امنیت داخلی این کشور می‌کوشند بازجویی از العدوان را هر چه زودتر تمام کنند و او را به اردن بازگردانند تا از تشدید بیشتر تنش با اَمان جلوگیری کنند.

خبرها
جهان‌نما
پرسش - فصل سوم

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید