معلمان معترض استان کردستان با دستور شورای عالی امنیت ملی از قانون نظام رتبه‌بندی حذف شدند

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

کانال صنفی معلمان ایران خبر داد اداره‌‌کل آموزش و پرورش استان کردستان پیرو دستور شورای عالی امنیت ملی از آبان‌ ١٤٠١ ده‌ها معلم معترض را از اجرای «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» در این استان حذف کرده است.

بر اساس این گزارش، اداره‌کل آموزش و پرورش استان کردستان پیرو دستور شورای عالی امنیت ملی، از آبان‌ ١٤٠١ به این سو ده‌ها معلم معترض را تحت عنوان «لیدرهای تحصنات و تنزل رتبه سایر محرکین اغتشاشات اخیر» از اجرای «قانون نظام رتبه‌بندی معلمان» در این استان حذف کرده است.

آموزش و پرورش استان کردستان همچنین دو روز پس از صدور مصوبه شورای امنیت ملی در روز ۱۶ آبان گذشته، «کمیته فوریت‌ها» را با هدف «سرکوب هدفمند» معلمان حامی جنبش «زن، زندگی، آزادی» تشکیل داد.

این کمیته به اعتقاد فرهنگیان، با هدف شناسایی «فعالان صنفی تاثیرگذار و سرکوب سیستماتیک آن‌ها» در سطح استان به‌ویژه در شهرهای سنندج، مریوان و سقز به عنوان کانون اعتراضات معلمان در جنبش «زن، زندگی، آزادی» راه‌اندازی شد.

به گفته کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، نه تنها از ابتدای این جنبش در اوایل مهر ماه گذشته معلمان کردستان به ویژه در سنندج، سقز و مریوان پای ثابت اعتراضات بوده‌اند، بلکه انجمن صنفی معلمان این استان هم در همراهی با معترضان، دانش‌آموزان و معلمان بازداشت‌شده، دست به تحصن و اعتصاب زدند.

این اتحاد صنفی به تعطیل کردن کلاس‌های درس در روزهای ۱۲مهر، ۲۸ تا ۳۰ مهر، ۲۱ آبان و ۱۴ تا ۱۶ آذر سال گذشته انجامید.

مجموع این اقدامات اعتراضی منجر به این شد که اداره‌‌کل آموزش و پرورش استان کردستان دست‌کم ۳۵ نفر از اعضای انجمن‌ صنفی معلمان این استان را از اجرای قانون رتبه‌بندی حذف کرده و ده‌ها معلم شاغل دیگر را نیز تنزل رتبه بدهد.

به گفته شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان «دخالت در جریان اعتراضات هنجارشکنانه»، «تحرکات التهاب‌آفرین در فضای مدرسه»، «صدور بیانیه به قصد تحریک جامعه فرهنگیان و دانش‌آموزان در گسترش بحران‌سازی»، «تهییج افکار عمومی»، «راه‌اندازی جنگ روانی»، «اقدام علیه امنیت داخلی»، «تبلیغ کشف حجاب»، «شعارنویسی در سطح مدارس» و «فعالیت‌های صنفی هم‌سو با جریانات مخالف و معاند نظام» از جمله اتهاماتی هستند که به معلمان معترض نسبت داده شده است.

از سوی دیگر آموزش و پرورش استان کردستان اگرچه اجرای قانون رتبه‌بندی را منوط به نتایج حاصل از فرایند ارزش‌یابی کرده اما به نظر می‌رسد شرط اجرای این قانون «امضای تعهدنامه کتبی معلمان برای عدم حضور در تجمعات اعتراضی» است.

در اطلاعیه کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان همچنین نام ۳۷ معلمی که از قانون رتبه‌بندی حذف شده‌اند به شرح زیر آمده است:

«تحسین مصطفی، علی دلاویز، شيدا شمس، سامان کوششی، فاطمه غلامی، فاروق سعیدزاده، فریده محمدی، سلیمان عبدی، خالد عبداللهی، لیلا عنایت‌زاده، احمد قادری، طاهر قادرزاده، صلاح سرخی، اسماعیل لامع‌زاده، آمانج امینی، لقمان الله‌مرادی، عثمان رضایی، کاوه محمدزاده، هیوا قریشی، خالد سلیمانی، امید شاه‌محمدی، پرویز احسنی، مجید کریمی، فیصل نوری، مختار اسدی، رزگار حیدری، ژیلا رحیمی، مختار محمدی، عادل میرزایی، کوروش عزتی، بهاء‌الدین ملکی، جبار پاکزاد، سهیلا خالدیان، جهانگیر بهمنی، مهدی سلیمانی، جلیل علوی و غیاث نعمتی.»

برای تعدادی از این معلمان علاوه بر حذف رتبه‌بندی، پرونده‌های قضایی نیز به اتهام «تبلیغ علیه نظام»، «اجتماع و تبانی علیه نظام» و «تشکیل دسته و گروه غیرقانونی» باز شده است.

از سوی دیگر بر اساس گزارش این کانون صنفی، اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان برای پایین آوردن هزینه‌‌های سیاسی دستگاه قضایی جمهوری اسلامی در جامعه جهانی، از مدتی پس از شروع اعتراضات سراسری پرونده‌های اغلب معلمان معترض را جز موارد ویژه، به جای دادگاه‌های عمومی و انقلاب به «هیات رسیدگی به تخلفات اداری کارمندان» می‌سپارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها