تلاش برای استیضاح امیرعبداللهیان؛ انتقاد نمایندگان از ناتوانی وزارت خارجه در برابر طالبان

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

حبیب‌الله دهمرده، نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی از تلاش خود و برخی دیگر از نمایندگان برای استیضاح حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی خبر داد. او گفت درخواست برای این استیضاح این وزیر دولت ابراهیم رئیسی «سه برابر حد نصاب» امضا دارد.

دهمرده روز جمعه یکم اردیبهشت به رسانه‌های داخلی در ایران گفت: «با توجه به جمع‌بندی من و تعدادی از همکاران از مسایل کل کشور، براساس قانون، استیضاح وزیر امور خارجه را در دستور کار قرار دادیم.»

او آب استان سیستان و بلوچستان را یکی از محورهای استیضاح خواند و گفت: «در این زمینه باید دقت کرد. موضوع مربوط به رودخانه هیرمند در سال ۹۶ در برنامه ششم توسعه به قانون تبدیل شده است.»

در سال‌های گذشته وضعیت آب در استان سیستان و بلوچستان به دلیل تخصیص نیافتن حقابه ایران از هیرمند وخیم‌تر شده و تجمعات اعتراضی نیز در این زمینه برگزار شده است.

با وجود وعده‌های جمهوری اسلامی اما مقام‌های حکومت ایران تاکنون موفق نشده‌اند حقابه این کشور از رودخانه هیرمند را به دست آوردند.

این نماینده مجلس با انتقاد از وضعیت «دپیلماسی اقتصادی» با کشورهای همسایه که شعار دولت ابراهیم رئیسی است، درباره «دپیلماسی امنیتی» نیز گفت: «تا پیش از ماجرای طالبان در طول تاریخ کسی جرات نکرده از افغانستان به سوی ما شلیک کند اما اکنون پیوسته مرزبانان ما را می‌برند.»

از زمان به قدرت رسیدن دوباره طالبان در افغانستان، نیروهای طالبان بارها با مرزبانان ایرانی درگیر شده‌اند که این درگیری‌ها منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی نیز شده است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت‌های گردشگری ایران، ادامه داد: «ظرفیت گردشگری کشور ما بسیار است اما سهم ایران از گردشگری دنیا چه قدر است؟ این وضعیت به دلیل عدم اطلاع‌رسانی است.»

دهمرده حتی مسوولیت لغو نشدن تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی را به عهده امیرعبداللهیان گذاشت و گفت: «آیا مدیران و سفرای کارآمد به کار گرفته‌اند؟ اگر این افراد کارآمد هستند باید در موارد مذکور اتفاقات مثبتی رخ دهد.»

امیرعبداللهیان و دیگر مقام‌های وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی تاکنون بارها نسبت به احیای برجام ابراز خوش‌بینی کرده‌اند اما هنوز مذاکرات در این زمینه به بن‌‌بست رسیده و نتیجه‌ای به دست نیامده است.

پیشتر و پس از توافق اخیر ایران و عربستان سعودی، گزارش‌هایی درباره کنار گذاشته شدن وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی از مذاکره با کشورهای منطقه منتشر شد.

روزنامه دولتی ایران اما نوشت دلیل سپردن مذاکرات به علی شمخانی، «همه جانبه بودن» آن بوده است.

استیضاح امیرعبداللهیان در ادامه چند تغییر در تیم اقتصادی دولت رئیسی مطرح و طرح استیضاح رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت (سمت) مطرح است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبر
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها