تمسخر موسیقی نواحی در شبکه سه سیما؛ وزارت ارشاد خواستار «اعلام برائت» صداوسیما شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۲/۰۱

در پی به تمسخر گرفتن موسیقی نواحی ایران در یک برنامه تلویزیونی شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی، وزارت فرهنگ و ارشاد از صداوسیما خواست از این اقدام عذرخواهی و «اعلام برائت» کند.

در برنامه «خودمونی» شبکه سه سیمای جمهوری اسلامی که مهران رجبی، از بازیگران و مجریان حکومتی آن را اجرا می‌کند، بخشی از ترانه محلی «شاره جان» سهراب بخشی، نوازنده و خواننده معروف کُرد کرمانج پخش شد و بعد از یک شرکت‌کننده خواستند صدای او را تقلید کند که حاضران به آن خندیدند.

دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در واکنش به پخش این برنامه و به دنبال موج انتقادها، با انتشار متنی از دست‌اندرکاران برنامه «خودمونی» خواست تا نسبت به «اشتباه مرتکب شده» درباره اجرای این قطعه سهراب بخشی به وسیله یکی از شرکت‌کنندگان «اعلام برائت» کند.

در این متن آمده است: «اقدام نسنجیده‌ای که در یک برنامه با ماهیت سرگرمی نسبت به هنر یگانه یکی از اساتید موسیقی رخ داد، خاطر بسیاری از دوستداران فرهنگ و هنر فاخر کشورمان را مکدر کرد.»

دفتر امور موسیقی نوشت که تکلیف خود می‌داند «به متولیان این برنامه و دوستان دلسوز برنامه‌ساز یادآوری کند گرچه طنز و شوخی در فضایی موجه و به دور از توهین می‌تواند موجب نشاط و شادابی جامعه شود، لیکن آن‌چه رخ داد نه شوخی، بلکه توهین به یکی از مفاخر ارزنده موسیقی نواحی ایرانی بود که پژوهشگران و فعالان موسیقی کشور با تمام وجود برای بقای آن تلاش می‌کنند».

همچنین این دفتر تاکید کرد انتظار دارد «تولیدکنندگان برنامه در همان فضا نسبت به این اشتباه برائت جویند».

هنوز واکنشی از سوی صداوسیما در این زمینه گزارش نشده اما پیشتر مسوولان صداوسیما به دلیل پخش اتفاقی بوسه‌ای از یک دختر و پسر در برنامه «رئالیتی شوی چهار شگفت‌انگیز» از شبکه نسیم، این شبکه را مجبور کردند از «رخداد پیش‌آمده» عذرخواهی کند.

در اطلاعیه‌ای که از سوی این شبکه منتشر شد، آمده است: «ضمن بررسی ابعاد کامل این اتفاق پس از مسجل شدن، برخورد قاطع با مسببین این رویداد را در دستور کار خود دارد.»

بیانیه این شبکه درباره اتفاقی بود که روز پنج‌شنبه ۱۰ فروردین‌ ماه افتاد و در جریان ضبط و پخش زنده کلیپی از یکی از برنامه‌های شبکه نسیم در شبکه‌های اجتماعی، دو جوان در حال رد شدن از مقابل دوربین یکدیگر را بوسیدند.

اما این اولین بار نیست که اهالی موسیقی به صداوسیمای جمهوری اسلامی معترض می‌شوند. شکایت‌ محمدرضا شجریان از صداوسیما بارزترین نمونه در این زمینه است.

سابقه انتقادهای شجریان از صداوسیما به سال‌ها پیش از درگذشت او بازمی‌گردد اما سرکوب شهروندان در جریان حوادث سال ۸۸ و نحوه استفاده صداوسیما از آثار این خواننده برجسته موسیقی ایرانی، سبب شد تا او ابتدا به این رفتارها اعتراض کند و سپس برای جلوگیری از این رفتار از صداوسیما به دلیل استفاده غیرمجاز از آثارش شکایت کند.

این شکایت اما در نهایت به جایی نرسید.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها