ارتش آمریکا اولین شهپاد خود را از تنگه استراتژیک هرمز عبور داد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۳۰

در حالی که نیروهای آمریکایی در تنگه هرمز که خلیج فارس را به دریای عمان متصل می‌کند، اغلب با برخوردهای تنش‌آمیز از سوی نیروهای جمهوری اسلامی مواجه می‌شوند، نیروی دریایی ارتش آمریکا اعلام کرد اولین شناور هدایت‌شونده از راه دور خود را از این آبراه استراتژیک عبور داده است.

سخنگوی نیروی دریایی ارتش آمریکا روز چهارشنبه ۳۰ فروردین اعلام کرد شهپاد ۱۳ متری «ام‌ای‌اس‌تی ۱۳» مجهز به حسگرها و دوربین‌ها با همراهی دو کاتِر (شناور گارد ساحلی) از تنگه هرمز عبور کرد.

حدود یک پنجم نفت صادراتی جهان از تنگه هرمز جابه‌جا می‌شود و جمهوری اسلامی همواره برای فشار علیه جامعه جهانی، تهدیدهایی را درباره بستن این تنگه مطرح می‌کند اما تاکنون دست به چنین اقدامی نزده است.

تیموتی هاوکینز، سخنگوی نیروی دریایی ارتش آمریکا به آسوشیتدپرس گفت: «ایرانی‌ها شناورهای گارد ساحلی و شهپاد را در حال عبور از تنگه، مطابق با مقررات بین‌المللی، مشاهده کردند. یک پهپاد ایرانی و حداقل یک فروند شناور تندرو کلاس هودونگ، متعلق به سپاه پاسداران نیز شهپاد را رصد کردند».

ناوگان پنجم نیروی دریایی ایالات متحده مستقر در بحرین، در آب‌های خاورمیانه، به ویژه خلیج فارس و تنگه هرمز، گشت‌زنی می‌کند.

هدف این گشت‌زنی، باز نگاه داشتن راه‌های آبی برای تجارت بین‌المللی و همچنین محافظت از منافع آمریکا و متحدان این کشور در این آب‌هاست.

با این حال جمهوری اسلامی هر از گاهی مزاحم نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان می‌شود.

سال گذشته روزنامه واشینگتن‌پست به نقل از یک مقام نظامی آمریکا از «اقدام خطرناک» قایق‌های سپاه پاسداران در نزدیک شدن به دو کشتی آمریکایی در خلیج فارس خبر داد و نوشت این اقدام می‌توانست به اشتباه محاسباتی منجر شود.

این مقام نظامی آمریکایی که نام او ذکر نشده به واشینگتن‌پست گفت روز دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱، قایق‌های تندرو سپاه پاسداران در اقدامی «خطرآفرین و مغایر با استانداردهای بین‌المللی» به دو کشتی آمریکایی در آب‌های بین‌المللی خلیج فارس نزدیک شدند.

دو سال پیش نیز سه قایق تندرو سپاه رویارویی مشابهی با یک کشتی آمریکایی داشتند و پس از شلیک هشدار محل را ترک کردند.

در سال ۲۰۲۰ هم ۱۱ شناور تندرو سپاه پاسداران به دور چند کشتی آمریکایی چرخیدند.

در اردیبهشت ۱۳۹۸، علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، هشدار داد در صورت ایجاد محدودیت از طرف آمریکا برای ایران در استفاده از تنگه هرمز، نیروهای تحت امر او این نقطه استراتژیک را مسدود خواهند کرد.

هشدار این مقام عالی‌رتبه سپاه در حالی بود که دولت دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری وقت آمریکا، بنا داشت با پایان یافتن مهلت شش ماهه معافیت نفتی به مشتریان نفت ایران، از اعطای هر گونه معافیت جدید خودداری کند.

تامین امنیت آب‌های ایران در خلیج فارس بر عهده نیروهای سپاه پاسداران است.

قبل و بعد از آن زمان نیز، مقام‌های نظامی و غیرنظامی جمهوری اسلامی بارها به صورت مستقیم و غیرمستقیم، تهدید به بستن تنگه هرمز کرده‌اند اما سپاه با وجود تشدید تحریم‌ها، تنگه هرمز را نبست.

با این حال این سازمان نظامی جمهوری اسلامی برخی کشتی‌های تجاری را توقیف کرده است. همچنین جمهوری اسلامی بارها متهم به حملات پهپادی و خرابکارانه به کشتی‌های تجاری شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
گفت‌وگوی ویژه

شنیداری

پادکست‌ها