تکرار جلوگیری از خاکسپاری بهائیان در آرامستان‌ مخصوص آنان و اصرار بر دفن اجباری در خاوران

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۹

در جدیدترین نمونه از سرکوب و آزار بهائیان به دست حکومت، در یک ماه گذشته از خاکسپاری پیکر پنج شهروند بهائی در «آرامستان گلستان جاوید طهران» در پایتخت جلوگیری شده است. بر اساس گزارش‌ها، بهائیان همچنان از دفن اجباری درگذشتگان خود در محل گورهای دسته‌جمعی خاوران خودداری می‌کنند.

سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهائی در ژنو، روز ۲۸ فروردین در توییتی خبر داد که عوامل وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی به ممانعت از خاکسپاری متوفیان بهائی در آرامستان بهائیان در تهران ادامه می‌دهند.

به گفته او، پیکر پنج شهروند بهائی منتظر خاکسپاری است و یکی از این اجساد ٢٢ روز است در شرایطی بلاتکلیف در سردخانه نگهداری می‌شود.

این پنج شهروند بهائی چهار زن و یک مرد هستند که به دستور وزارت اطلاعات و با بهانه «گنجایش کم سردخانه» آرامستان بهائیان، به سردخانه پزشکی قانونی ورامین منتقل شده‌اند.

حدود دو هفته پیش نیز جامعه جهانی بهائیان از دفن اجباری پیکر یک شهروند بهائی در گورستان خاوران، بدون اطلاع خانواده او خبر داد.

بر اساس این گزارش، زمانی که بهائیان می‌خواستند پیکر بهزاد مجیدی، یکی از اعضای برجسته جامعه خود را دفن کنند، یکی از ماموران وزارت اطلاعات به نام مسعود مومنی، تلاش کرد مبلغ گزافی از آنان بگیرد تا اجازه دفن در آرامستان بهائیان را بدهد.

با مقاومت خانواده در برابر این باج‌خواهی، پیکر این شهروند بهائی که روز سوم فروردین درگذشته بود، روز ۱۰ فروردین بدون اجازه و بدون تشریفات، در محل اجساد اعدام‌شدگان دهه‌ ۶۰ در گورستان خاوران به خاک سپرده شد.

سازمان حقوق بشر ایران نیز روز ۱۳ فروردین «کارشکنی مسوولان سازمان بهشت زهرا» برای دفن بهزاد مجیدی در گلستان جاوید را تایید کرد.

به گفته فعالان بهائی، همان مامور اطلاعات جامعه بهائیان را تهدید کرده که در صورت امتناع خانواده، پیکر فیروزه اخترخاوری، شهروند بهائی دیگری را نیز که آن زمان در سردخانه قرار داشت با همان شرایط و به صورت مخفیانه دفن خواهد کرد.

پیکر خانم اخترخاوری اکنون ٢٢ روز است در سردخانه نگهداری می‌شود.

فعالان جامعه بهائی و سازمان‌های حقوق بشری می‌گویند دفن اجساد بهائیان در آرامگاه خاوران از سوی حکومت به‌جای «گلستان جاوید طهران»، نه تنها با هدف آزار بهائیان بلکه برای مخدوش کردن آثار دفن جمعی اعدامیان دهه ۶۰ در گورستان خاوران انجام می‌شود.

دو سال پیش خانواده اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال از ایجاد قبرهای جدید در خاوران با هدف از بین بردن بقایای محل دفن زندانیان سیاسی اعدام‌ شده خبر داده بودند.

وب‌سایت بیداران در آن زمان نوشت: «این گورهای جدید مربوط به مردگان بهائی است در حالی که آن‌ها در همسایگی خاوران گورستان خود را دارند.»

جامعه بین‌المللی بهائیان هم اعلام کرد «حراست بهشت زهرا» به بهائیان گفته یا باید درگذشتگان خود را در فضایی باریک میان مزارهای کنونی بهائیان دفن کنند یا از محل دفن دسته‌جمعی اعدام‌شدگان سال ۱۳۶۷ در خاوران استفاده کنند.

جامعه بهائی پس از استقرار جمهوری‌اسلامی از حقوق بسیاری محروم و احکام اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب‌وکار زیادی علیه آن‌ها صادر شده است.

محروم شدن پیروان آیین بهائی در ایران از حق کفن و دفن با رعایت مراسم خود و در آرامگاه خودشان، از تازه‌ترین نمونه‌های سرکوب و آزار حکومتی جامعه بهائیان است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خلاصه خبرها
حرف آخر
پان‌عربیسم
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.