اسناد فاش شده پنتاگون: اسرائیل دو ماه پیش حمله به تاسیسات اتمی ایران را شبیه‌سازی کرده است

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۲۶

سایت خبری وای‌نت شب گذشته برای اولین بار فایل دیگری از اسناد پنتاگون منتشر کرد که از سوی یکی از کارمندان آن افشا شده است. بر اساس این سند، اسرائیل حدود دو ماه پیش برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران یک تمرین «شبیه‌سازی» انجام داده است.

اسناد تازه کشف شده به رزمایش نیروی هوایی اسرائیل، ارزیابی سازمان سی‌آی‌اِی (CIA) از حمله اسرائیل به ایران و بررسی تنش بین دو کشور می‌پردازد.

در یکی از این سندها که به عنوان «فوق سری» طبقه‌بندی شده، آمده است که اسرائیل در بیستم ماه فوریه (اول اسفند سال ۱۴۰۱) تمرینی شبیه‌سازی شده برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران انجام داده است.

این سند را یکی از کارمندان پنتاگون افشا کرد که خبر دستگیری او منتشر شده است.

بر اساس این سند، ظاهرا اسرائیل برای نشان دادن عزم خود در اقدام عملی علیه جمهوری اسلامی، تمرین هوایی گسترده‌ای انجام داده که شامل یک شبیه‌سازی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران است.

یک ماه قبل از آن، یک افسر آمریکایی بر رزمایش محرمانه دیگری در اسرائیل نظارت کرده بود که آن هم شبیه‌سازی حمله ده‌ها هواپیما به سوی ایران بود.

در پایان ژانویه (اوایل بهمن ماه گذشته) هم رزمایش بزرگ دیگری در این رابطه به صورت مشترک بین اسرائیل و ایالات متحده آمریکا برگزار شد.

نویسندگان این سند گفته‌اند اول ماه فوریه، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی رگه‌هایی از اورانیوم غنی‌ شده را در یکی از تاسیسات ایران شناسایی کرده که در سطحی نزدیک به سطح تولید سلاح هسته‌ای است و به این ترتیب، جمهوری اسلامی خط قرمز اعلام شده از سوی اسرائیل را رد کرده یا به آن بسیار نزدیک شده است.

بر اساس ارزیابی‌های درج شده در این سند، سی‌آی‌ای نمی‌داند برنامه اسرائیل برای آینده نزدیک چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند: آیا منتظر واکنش ایالات متحده می‌ماند یا دست به حمله خواهد زد؟

این سند افشا می‌کند که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، تصمیم دارد برای جلوگیری از دست‌یابی جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای حتی بدون کمک گرفتن از آمریکا، به تاسیسات هسته‌ای ایران حمله کند.

نتانیاهو تا به حال بارها این تهدید را مطرح کرده اما این اسناد می‌گویند آمریکایی‌ها نیز به این باور رسیده‌اند که برنامه نخست‌وزیر اسرائیل برای اجرای چنین تصمیمی جدی است.

همچنین بر اساس اسناد دیگری که برای اولین بار افشا شده، نیروی قدس سپاه پاسداران و شبه نظامیان شیعه طرفدار جمهوری اسلامی، از محموله‌های کمک به زلزله‌زدگان سوری برای قاچاق استفاده کرد‌ه‌اند و صدها موشک، پهپاد، هواپیماهای بدون سرنشین، اسلحه و مهمات را به عنوان بخشی از بسته‌های کمک‌رسانی به سوریه فرستاده‌اند.

در روزهای گذشته واشینگتن‌‌پست در گزارشی به بررسی تعدادی از اسناد افشا شده پنتاگون در ارتباط با جاسوسی آمریکا از کشورهای مختلف از جمله ایران پرداخت.

طبق این گزارش، اسناد افشا شده حاکی از این است که آمریکا به صورت روزمره حداقل چند فعالیت تسلیحاتی مخفی ایران و مباحث درونی مقامات جمهوری اسلامی را رصد می‌کند.

این اسناد همچنین به جاسوسی آمریکا از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان یک راه دیگر دست‌یابی به اطلاعات درباره برنامه هسته‌ای ایران اشاره کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

آستانه
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید