عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا از کشورهای جهان خواست سپاه را تروریست بشناسند

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵

کلودیا تنی، عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات‌متحده، گزارش جامعی را درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران منتشر کرد و طی آن از کشورهای متحد و شریک آمریکا خواست برای تروریست شناختن این سازمان اقدامات خود را آغاز کنند.

تنی همچنین قطعنامه‌ای را با حمایت اعضای هر دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات معرفی کرد که از اتحادیه اروپا می‌خواهد سپاه را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دهد.

کلودیا تنی در گزارش خود گفت: سپاه پاسداران ضمن اجرا و پشتیبانی از اقدامات تروریستی در خاورمیانه و سراسر جهان، حتی حملاتی را در آمریکا برنامه‌ریزی می‌کند و همه کشورها باید برای تروریستی نامیدن این سازمان وارد عمل شوند.

در گزارش این عضو مجلس نمایندگان آمریکا آمده که همزمان با کاهش تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی در دولت بایدن، حملات سپاه پاسداران علیه مواضع ایالات متحده و متحدان آن در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ به بالاترین حد خود رسید.

این گزارش که مورد حمایت تشکل‌های مختلف از جمله اتحاد علیه ایران هسته‌ای، بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها و چهره‌هایی همچون مایک پمپئو، وزیر خارجه پیشین آمریکا، رسیده، شرح مفصلی درباره تاریخچه و ماموریت‌های سپاه، رهبران آن و سوابق این سازمان در سرکوب مردم ایران و اقدامات تروریستی در کشورهای مختلف ارائه می‌دهد.

تنی با تاکید بر اینکه امروز مبارزه با سپاه یکی از ضروری‌ترین موارد امنیت ملی است، گفت: تروریست شناختن سپاه از سوی کشورها باعث افزایش فشار به جمهوری اسلامی و رساندن این پیام است که کارزار ترور باید متوقف شود.

این هفته همچنین ۱۳۰ عضو هر دو حزب دموکرات و جمهوری‌خواه کنگره آمریکا نیز در نامه‌ای به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، از این اتحادیه درخواست کردند سپاه پاسداران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

در این نامه به یافته‌های مطالعه‌ای اشاره شده که نشان می‌دهد در پنج سال گذشته ایران دست‌کم ۳۳ مورد توطئه برای ربودن و ترور شهروندان در اروپا یا جاسوسی از آنان ترتیب داده است.

در این نامه‌ آمده است: «ایران همچنان یک کشور حامی تروریسم است. برای دهه‌ها، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی آزادانه و آشکارا توطئه‌هایی را برای هدف قرار دادن شهروندان کشورهای سراسر اتحادیه اروپا انجام داده است.»

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها