یک عضو ۲۱ ساله گارد ملی هوایی آمریکا در ارتباط با افشای اسناد محرمانه پنتاگون بازداشت شد

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۲۵

نیروهای اف‌بی‌آی روز پنجشنبه جک تیشیرا، عضو ۲۱ ساله گارد ملی هوایی ماساچوست، را به اتهام افشای اسناد محرمانه پنتاگون، بازداشت کردند.

مریک گارلند، دادستان کل آمریکا، به خبرنگاران گفت تیشیرا در ارتباط با تحقیقات درباره اتهام برداشتن، نگهداری و انتقال اطلاعات محرمانه ملی نظامی بازداشت شده است.

تیشیرا در سال ۲۰۱۹ به گارد هوایی ملی آمریکا ملحق شد و در آنجا به عنوان متخصص فناوری اطلاعات کار خود را آغاز کرد.

نیویورک تایمز گزارش داد این فرد ۲۱ ساله‌ سرپرست یک گروه خصوصی آنلاین با ۲۰ تا ۳۰ عضو بوده که عمدتا مردان جوان و نوجوانان هستند و علایق مشترکشان اسلحه، بازی‌های ویدیویی و میم‌های اینترنتی نژادپرستانه است.

لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بیانیه‌ای با استقبال از بازداشت این فرد در ارتباط با افشای اسناد محرمانه پنتاگون گفت به معاون خود در امور امنیت و اطلاعات دستور داده برای جلوگیری از وقوع موارد مشابه، روند دسترسی به اطلاعات را در پنتاگون مورد بازنگری قرار دهد.

اسناد افشا شده پنتاگون که تعداد آنها به ده‌ها سند می‌رسد، از تلاش آمریکا برای داشتن اشراف اطلاعاتی بر جنگ اوکراین حکایت دارد. این اسناد که صحت آنها هنوز تایید نشده نشان می‌دهد آمریکا به دنبال پی بردن به توان تسلیحاتی روسیه و اوکراین بوده است و برای این کار حتی از کشورهای متحد خود نیز جاسوسی کرده است.

این اسناد نشان می‌دهد در کنار کشورهایی همچون ایران، روسیه و چین، متحدان آمریکا همچون اسرائیل و کانادا نیز تحت نظارت اطلاعاتی ایالات‌متحده بوده‌اند.

اگر چه افشای این اسناد درپی گزارش نیویورک تایمز در ۱۷ فروردین مورد توجه گسترده قرار گرفت، اما شواهد نشان می‌دهد این اسناد از ماه مارس و حتی ژانویه در فضای مجازی درز یافته‌اند. بررسی‌های واشینگتن پست و نیویورک تایمز نشان می‌دهد این اسناد قبل از همه در اپلیکیشن پیام رسانی دیسکورد، مورد استفاده گیمرها، منتشر شده بود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار

شنیداری

پادکست‌ها