تشییع کیومرث پوراحمد و حضور کتایون ریاحی بدون حجاب اجباری؛ تمرین روزمره «زن، زندگى، آزادى»

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۸

روز جمعه ۱۸ فروردین، در مراسم خاکسپاری کیومرث پوراحمد، کارگردان سرشناس سینما، کتایون ریاحی و گلاب آدینه، بدون حجاب اجباری حاضر شدند. این اقدام با واکنش و استقبال گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی روبه‌رو شد، بسیاری از شهروندان شجاعت آنان را ستودند و از «زن، زندگی، آزادی» گفتند.

امروز مراسم خاکسپاری کیومرث پوراحمد، کارگردان سرشناس سینما و تلویزیون که بامداد روز چهارشنبه ۱۶ فروردین با مرگی خودخواسته در ۷۴ سالگی به زندگی‌اش پایان داد، برگزار شد.

برخی صفحات سینمایی در اینستاگرام، تصاویری از بازیگران و سینماگرانی که در این مراسم حضور داشتند، منتشر کردند که در میان آن‌ها، گلاب آدینه و کتایون ریاحی که هر دو از زنان مطرح در عرصه هنر ایران هستند، حجاب اجباری بر سر نداشتند.

بیشترین واکنش‌ها اما درباره تصویر کتایون ریاحی بود که در ماه‌های گذشته به دلیل از سر برداشتن حجاب اجباری، تحت تعقیب قرار گرفت، بازداشت و دادگاهی شد.

این بازیگر سرشناس جزو نخستین سینماگرانی بود که اواخر شهریور ماه سال گذشته و اندکی پس از آغاز انقلاب «زن، زندگی، آزادی»، حجاب اجباری را از سر برداشت و برای اولین بار، بدون این پوشش تحمیلی مقابل دوربین ایران‌اینترنشنال قرار گرفت.

ریاحی در مصاحبه با برنامه «تیتر اول» درباره برداشتن پوشش تحمیلی‌اش، گفت: «کشف حجاب برای کسی است که قبلا باحجاب بوده اما من هیچ وقت باحجاب نبوده‌ام و [اکنون] فقط حقیقت را نشان می‌دهم.»

او همچنین تصویر باحجابی را که سال‌هاست تلویزیون و رسانه‌های جمهوری اسلامی از زنان بازیگر نشان می‌دهند، غیر حقیقی خواند و گفت: «دروغ بس است!»

پس از این اقدام، حکم جلب کتایون ریاحی صادر شد و بنا بر اطلاع ایران‌اینترنشنال، ماموران در نبود او به خانه‌اش رفتند و بخش زیادی از وسایلش شامل کامپیوتر و لپ‌تاپ را مصادره کردند تا این که این بازیگر روز ۲۹ آبان بازداشت شد.

دو ماه پس از بازداشت، دادگاه کتایون ریاحی در حالی برگزار شد که به گفته کانون فیلمسازان مستقل، همراه با تغییر تاریخ و به شکل ناگهانی بود.

در این جلسه، ریاحی که در مقابل چند دوربین خبری برای عذرخواهی از مقام‌ها و اعتراف اجباری زیر فشار قرار گرفته بود، به دلیل افت فشار از حال رفت و او را با آمبولانس از دادگاه بردند.

با گذشت سه ماه از این دادگاه، کتایون ریاحی در مراسم خاکسپاری کیومرث پوراحمد بدون حجاب اجباری ظاهر شد.

بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی، روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی، به ستایش از حضور او و گلاب آدینه پرداختند. از جمله صدف فاطمی، روزنامه‌نگار که با انتشار تصویر این دو هنرمند در توییتر خود نوشت: «زن زندگى آزادى یک تمرین روزمره‌ است.»

حسین رونقی، فعال سیاسی نیز «ایستادگی و مقاومت» کتایون ریاحی را «الگویی برای همه» خواند و در توییتی گفت: «او نمونه یک هنرمند شریف و مردمی است که در روزهای سیاه و سخت در کنار مردم، بر باورهای خود برای دفاع از ارزش‌های انسانی ایستاده‌ است. قدردان این زنان شجاع و آگاه هستیم.»

کاربران دیگری نیز در توییتر، کتایون ریاحی و اقدامش را با عباراتی مانند «همچنان استوار بر قول خود»، «همچون خورشید» و «تداوم شجاعت» توصیف کردند.

کاربر دیگری نیز انتشار تصویر ریاحی را در این مراسم برای خود یادآور «فرو ریختن دیوار برلین در نوامبر ۱۹۸۹» دانست.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
چشم‌انداز
اقتصاد و بازار
۲۴ با فرداد فرحزاد

شنیداری

پادکست‌ها