الشرق‌ الاوسط: وزیران امور خارجه جمهوری اسلامی و عربستان سعودی در پکن دیدار می‌کنند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

الشرق الاوسط به نقل از منابع آگاه اعلام کرد فیصل بن فرحان و حسین امیرعبداللهیان، وزیران امور خارجه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی، روز پنج‌شنبه ۱۷ فروردین «به منظور فعال‌سازی محتوای توافق‌نامه از سرگیری روابط و تدارک تبادل سفیران»، در پکن دیدار خواهند کرد.

این نشریه عربی‌زبان چاپ لندن به نقل از این منابع اضافه کرد که پیش از این سه تماس تلفنی بین وزیر امور خارجه سعودی و همتای ایرانی او انجام شده که شامل مراحل بعدی برای اجرای توافق، مراحل بازگشایی سفارت‌خانه‌ها و فعال‌سازی توافقات قبلی است.

این منابع مطلع اظهار کردند انتخاب پکن به عنوان محل دیدار وزیران امور خارجه سعودی و ایران «در راستای تداوم نقش مثبت چین در دست‌یابی به توافق و تسهیل ارتباطات بین دو کشور است».

این دیدار در حالی انجام خواهد شد که روزنامه کیهان چند هفته پس از توافق تهران و ریاض برای از سر گیری روابط، نوشت که علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، به درخواست عربستان سعودی جایگزین حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی، در مذاکرات شد.

نوزدهم اسفند ماه ۱۴۰۱، رسانه‌های ایران و عربستان سعودی از توافق دو کشور برای از سر گیری روابط دوجانبه خبر دادند و نوشتند این توافق در جریان سفر شمخانی به پکن به دست آمده است.

بر اساس متنی که رسانه‌های ایران و عربستان سعودی از این بیانیه منتشر کردند، تهران و ریاض توافق کردند «ظرف حداکثر دو ماه، روابط دیپلماتیک خود را از سر گرفته و سفارت‌خانه‌ها و نمایندگی‌ها را بازگشایی کنند.»

در همان زمان تاکید شد قرار است وزیران امور خارجه دو کشور برای اجرای این تصمیم و انجام تمهیدات لازم به منظور تبادل سفیران با یکدیگر ملاقات کنند اما زمان دقیق این ملاقات اعلام نشد.

همچنین بر اساس این توافق، «دو کشور با تاکید بر احترام به حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر» در زمینه اجرای موافقت‌نامه‌های همکاری‌های پیشین توافق کردند.

تهران و ریاض پس از حمله نیروهای بسیجی و لباس‌شخصی به مراکز دیپلماتیک عربستان سعودی در تهران و مشهد در حدود هفت سال پیش روابطشان را قطع کردند.

در آذر ماه گذشته، آسوشیتدپرس به نقل از مقام‌های عراقی اعلام کرد مذاکرات دیپلماتیک میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی که با میانجیگری بغداد انجام شده، به دلیل ادعای تهران مبنی بر تحریک اعتراضات ضدحکومتی ایرانیان از سوی ریاض، متوقف شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبر
جهان‌نما
نبرد

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید