سفر رییس‌جمهوری اوکراین به لهستان؛ «دفاع موضوع کلیدی‌ دیدارها و گفت‌وگوهای زلنسکی است»

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۶

ولودیمیر زلنسکی، رییس‌جمهوری اوکراین، صبح روز چهارشنبه ۱۶ فروردین برای اولین بار به لهستان، یکی از مهم‌ترین متحدان کی‌یف در برابر تجاوز روسیه سفر کرد.

مارسین پرزیداچ، مشاور رییس‌جمهوری لهستان، روز چهارشنبه بدون اشاره به جزییات، به تلویزیون دولتی این کشور گفت که زلنسکی از مرز لهستان عبور کرده و در خاک لهستان است.

قرار است رهبران اوکراین و لهستان در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک شرکت کنند.

سرگئی نیکیفوروف، سخنگوی رییس‌جمهوری اوکراین هم اعلام کرد سفر زلنسکی و همسرش برای انجام مذاکراتی شامل «گفت‌وگوهای ویژه با آندری دودا، رییس‌جمهوری لهستان، ماتئوش موراویتسکی، نخست‌وزیر این کشور و امضای اسناد دوجانبه» است.

به گفته او، رییس‌جمهوری اوکراین با نمایندگان شرکت‌های لهستانی در یک مجمع تجاری اوکراین-لهستان، روسای پارلمان و سنای لهستان، داوطلبان و امدادگران و همچنین شهرداران شهرهای واقع در امتداد مرز با اوکراین دیدار خواهد کرد.

نیکیفوروف گفت که زلنسکی امشب برای لهستانی‌ها و اوکراینی‌های مقیم لهستان سخنرانی خواهد کرد.

در جریان تهاجم روسیه به اوکراین، لهستان اغلب به عنوان توقفگاه مقامات بین‌المللی استفاده می‌شود تا از آنجا با قطار به اوکراین سفر کنند.

این مقام اوکراینی اما گفت: «بدیهی است که دفاع موضوع کلیدی این دیدار است. ما در مورد دفاع، اقتصاد، ترافیک فرامرزی از جمله خطوط ریلی و گسترش فرصت‌های گذرگاه مرزی صحبت خواهیم کرد.»

مشاور رییس‌جمهوری لهستان نیز گفت سران کشورها همچنین به «مسایل تاریخی» حساس بین دو کشور که عمدتا مربوط به زمان جنگ جهانی دوم است خواهند پرداخت.

لهستان، یک کشور اتحادیه اروپا و ناتو و همسایه اوکراین است که به عنوان یک پلتفرم لجستیکی مهم برای ارسال کمک‌های نظامی و بشردوستانه غرب عمل می‌کند.

در آغاز تهاجم روسیه، لهستانی‌ها از پناهندگان اوکراینی که دسته‌دسته به این کشور می‌رسیدند، در خانه‌های خود پذیرایی کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبر
جهان‌نما
در کارگه هنرمندی - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها