اسرائیل پایگاه‌های هوایی سوریه در حمص را هدف حمله قرار داد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۳

وزارت دفاع سوریه از حمله موشکی اسرائیل به پایگاه‌هایی در شهر حمص سوریه و حومه آن خبر داد. منابع اطلاعاتی غربی گفتند این حمله‌‌ها پایگاه‌های هوایی را که نیروهای ایرانی و حزب‌الله در آن مستقر بودند، هدف قرار داده است.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا، گزارش داد در حمله موشکی بامداد یکشنبه اسرائیل به حمص و حومه آن پنج سرباز زخمی شده و خسارت‌های مادی به بار آمد. به گفته سانا، این موشک‌ها از شمال شرقی بیروت شلیک شده بودند و پدافند هوایی سوریه تعدادی از آنها را دفع کرد.

در همین حال، رویترز به نقل از دو منبع اطلاعاتی غربی گزارش داد در حمله موشکی اسرائیل به سوریه، پایگاه تیاس، متعلق به نیروی هوایی سوریه در غرب شهر پالمیرا، و فرودگاه الضبعه در حومه شهر القصیر در نزدیکی مرز لبنان هدف قرار گرفتند.

به گفته این منابع اطلاعاتی غربی، نیروهای نظامی ایران و نیروهای حزب‌الله لبنان در هر دو پایگاه هوایی مستقر هستند. این منابع خاطرنشان کردند در منطقه‌ای از حمص که هدف حمله‌های اسرائیل قرار گرفت، شبه‌نظامیان وابسته به جمهوری اسلامی حضوری گسترده دارند.

این سومین دور از حمله‌های اسرائیل به سوریه از روز پنجشنبه است. این در حالی است که در حمله روز جمعه اسرائیل به منطقه‌ای در اطراف دمشق، یک افسر سپاه پاسداران به نام میلاد حیدری کشته شد.

پس از آن که جمهوری اسلامی خبر کشته شدن این افسر سپاه را تایید کرد، رسانه‌های اسرائیل از احتمال انجام عملیات انتقام‌جویانه جمهوری اسلامی علیه منافع این کشور در آینده‌ای نزدیک خبر دادند.

از سوی دیگر، دید‌بان حقوق بشر سوریه گزارش داد علاوه بر حیدری، در حمله شبانه به حوالی دمشق، چهار تن دیگر از فعالان سپاه پاسداران که در این کشور فعالیت می‌کردند نیز کشته شدند.

در همین حال، «صابرین نیوز»، وابسته به حشد الشعبی، گزارش داد یک پاسدار به نام مقداد مهقانی نیز که در حملات اخیر اسرائیل در سوریه زخمی شده بود، در اثر شدت جراحات کشته شده است.

در گزارشی که خبرگزاری تسنیم، نزدیک به نهادهای امنیتی منتشر کرده، آمده است: «رژیم صهیونیستی بدون شک پاسخ این جنایت را خواهد گرفت.»

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم در بیانیه‌ای مدعی شد حمله اسرائیل به دمشق «تلاش این کشور برای انحراف توجه از بحران‌های داخلی اسرائیل» است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر
نمادهای قرن بیستم
جهان‌نما
خبر

شنیداری

پادکست‌ها