مخالفت حکومت با برگزاری مراسم سیزده بدر؛ ورود به پارک‌های بسیاری از شهرها ممنوع شد

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۳

در حالی که هر سال مردم در روز سیزدهم فروردین، برای برگزاری مراسم «سیزده بدر» به پارک‌ها، تفرجگاه‌ها و دیگر مناطق سرسبز می‌روند، جمهوری اسلامی امسال به بهانه ماه رمضان ممنوعیت‌هایی را برای ورود مردم به پارک‌ها وضع کرده است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی روز یکشنبه سیزدهم فروردین از ممنوعیت حضور مردم شهرهای مختلف ایران در پارک‌ها از صبح تا عصر این روز خبر داد.

به عنوان نمونه، ایرنا به نقل از مقامات شهرداری قزوین نوشت که بوستان‌های این شهر نظیر بوستان ملی باراجین و ملاخلیلا در روز ۱۳ فروردین تا ساعت ۱۷تعطیل است.

ایرنا دلیل این ممنوعیت را «حفظ حرمت ماه رمضان» اعلام کرده است.

همزمان این خبرگزاری از تعطیلی مشابه پارک‌های شهرهای قم، بجنورد، رشت و برخی دیگر از شهرهای ایران خبر داده است.

مهرداد خزایی پول مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری غرب مازندران نیز اعلام کرد که «تمامی بوستان‌ها و تفرجگاه‌های جنگلی این مناطق» در روز سیزده فروردین «به حرمت ماه رمضان» بسته است.

او به ایرنا گفت: «این تصمیم در پی نشست هفته جاری با فرمانداران و دیگر مسوولان مرتبط این مناطق گردشگرپذیر گرفته شد.»

پیشتر مهدی آماده دادستان دزفول در استان خوزستان گفته است که برای مراسم سیزده بدر «تیم‌های گشت و بازرسی» برقرار شده تا با مردمی که به گفته او «هنجارشکن» هستند، برخورد شود.

همزمان مقام‌های جمهوری اسلامی از تعطیلی برخی موزه‌ها و اماکن گردشگری در ایران در روز سیزده فروردین خبر داده‌اند.

به عنوان نمونه، رییس گروه موزه‌ها و اموال منقول میراث فرهنگی استان کرمانشاه از تعطیلی موزه‌ها و اماکن تاریخی کرمانشاه در روز طبیعت خبرداد.

ممنوعیت‌های گسترده برای سیزده بدر در حالی است که جمهوری اسلامی برای برگزاری مراسم چهارشنبه سوری که پیش از تحویل سال برگزار می‌شود، نیز ممنوعیت‌های گسترده وضع می‌کند.

همچنین در نوروز امسال، همزمان با نافرمانی مدنی گسترده بسیاری از مردم ایران در رعایت نکردن حجاب اجباری در مکان‌های عمومی، مقام‌‌های جمهوری اسلامی ضمن تشدید تهدیدهای خود علیه شهروندان، به پلمب گسترده واحدهای صنفی که در آنها حجاب اجباری رعایت نشده روی آورده‌اند.

کریم احمدی، فرمانده ناحیه مقاومت سپاه کاشان، هنگام بازدید از «باغ فین» از پلمب بیش از ۴۰ واحد صنفی به دلیل «بی‌حجابی» مشتریان آن خبر داد.

او گفت که طی یک ماه گذشته ۶۰۰ مورد بازدید از اصناف و اماکن این شهرستان توسط تیم‌های مختلف از جمله بسیج اصناف و ستاد «امر به معروف» انجام شده و این روند ادامه دارد.

در همین حال، به دستور دادستان کاشان، مجتمع کاشان مال، بزرگترین مجموعه تجاری و گردشگری این شهر، نیز به دلیل رعایت نکردن «شئونات اسلامی» پلمب شده است.

از کرمانشاه نیز ویدیویی به‌دست ایران اینترنشنال رسیده که نشان می‌دهد کارکنان بنای تاریخی طاق بستان از ورود زنانی که از نظر آن‌ها بدون «حجاب اجباری» محسوب می‌شوند، به محوطه این اثر باستانی جلوگیری می‌کنند.

از زمان کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد و آغاز خیزش انقلابی مردم ایران، بسیاری از شهروندان در یک نافرمانی گسترده مدنی، بدون حجاب اجباری در مکان‌های عمومی حاضر می‌شوند.

در مقابل، در روزهای گذشته خبرهای فراوانی از پلمب اماکن گردشگری، رستوران‌ها و کافه‌ها به دلیل پذیرایی از زنان «بی‌حجاب»، درگیری مردم با «آمران به معروف» منتشر شده است.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

دنیای چین - فصل دوم
خبر
حرف آخر
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها