وزارت کشور: حجاب از پایه‌های تمدنی ملت ایران است، عقب‌نشینی نمی‌کنیم

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

وزارت کشور در بیانه‌ای حجاب اجباری را «از پایه‌های تمدنی ملت ایران» و «از اصول عملی جمهوری اسلامی» دانست و نوشت: «هیچ گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت.»

این بیانیه در حالی منتشر شد که هم‌زمان با خیزش انقلابی مردم و جنبش «زن زندگی آزادی»، مبارزه با حجاب اجباری به شکلی بی‌سابقه افزایش یافته.

با این حال، وزارت کشور تلاش کرده مساله حجاب را قستی از خواسته‌های عموم مردم و «یکی از محورهای جنگ شناختی دشمن علیه ملت» جلوه دهد.

این وزارتخانه همچنین شعار «زن زندگی آزادی» را که پس از قتل مهسا امینی به دست پلیس امنیت اخلاقی میان معترضان رواج یافته «عوام‌فریبانه» توصیف کرد.

در این بیانیه آمده: «تردیدی وجود ندارد که حجاب از پایه های تمدنی ملت ایران بوده و یکی از زیرساخت های بنای حیاتی خانواده می باشد.»

وزارت کشور جمهوری اسلامی همچنین خواستار «گفتگوی مثبت در امر حجاب» شد و افزود: «می‌بایست از حریم حجاب و عفاف برای تحکیم بنیان خانواده محافظت نمود.»

در همین حین، روزانه گزارش‌های شهروندی زیادی مبنی بر برخوردهای تند حکومت با زنانی که به حجاب اجباری تن نمی‌دهند، منتشر می‌شود. از سوی دیگر پلمب مراکز خدماتی و مغازه‌ها به دلیل عدم رعایت حجاب اجباری کارمندان و مشتری‌ها و ارسال پیامک‌ «کشف حجاب» به مالکان خودروها همچنان ادامه دارد.

مقام‌های جمهوری اسلامی اخیرا درباره گرم شدن هوا با آغاز فصل تابستان و خارج شدن کنترل حجاب اجباری از دست ماموران شدیدا ابراز نگرانی کرده‌اند.

با وجود تلاش حکومت برای سرکوب این شیوه‌های اعتراضی، شماری از چهره‌های شناخته شده در هنر و ورزش هم با پیوستن به این موج نافرمانی مدنی، به جنبش عمومی زنان در مخالفت با حجاب اجباری پیوسته‌ و روسری‌های خود را برداشته‌اند.

از آغاز خیزش انقلابی ایرانیان در شهریور سال گذشته که با قتل حکومتی مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، تاکنون بسیاری از زنان از پوشیدن روسری در خیابان‌ها و اماکن عمومی خودداری کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها