دومین حمله منتسب به اسرائیل طی ۲۴ ساعت علیه «مواضع نظامی سوریه و نیروهای وابسته به ایران»

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

خبرگزاری رسمی سوریه با نسبت دادن حمله جدیدی به اسرائیل علیه سوریه، اعلام کرد در این حمله موشک‌هایی به اهدافی در جنوب غربی دمشق اصابت کردند و خسارات مادی به بار آوردند. وزارت امور خارجه سوریه و سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی به این حمله واکنش نشان دادند.

این دومین حمله منتسب به اسرائیل در نزدیکی دمشق در کمتر از یک شبانه‌روز است و در جریان اولین حمله، دو سرباز سوری در اطراف دمشق مجروح شدند.

وزارت امور خارجه سوریه در حساب توییتری خود پس از دومین حمله مدعی شد که این حمله «مشخصا در مرحله کنونی برای فرار اسرائیل از فروپاشی داخلی است».

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی هم حملات منتسب به اسرائیل در سوریه را محکوم کرد و آن‌ها را «متجاوزانه» و «نقض اَشکار و مستمر قوانین و مقررات بین‌المللی» خواند.

کنعانی هم مانند وزارت امور خارجه سوریه، حملات منتسب به اسرائیل علیه سوریه را «به‌ منظور انحراف توجهات از بحران‌ها و شکاف‌های عمیق داخلی اسرائیل» دانست.

خبرگزاری دولتی سانا روز جمعه ۱۱ فروردین به نقل از یک منبع نظامی اعلام کرد دقایقی پس از نیمه‌شب گذشته اسرائیل با شلیک چند موشک از بلندی‌های جولان، موضعی را در مجاورت دمشق، هدف حمله قرار داد.

این منبع نظامی که نامش فاش نشده مدعی شد پدافند هوایی سوریه چندین فروند موشک را رهگیری کرده است.

بر اساس این گزارش، در این حمله خسارت مادی وارد شده اما از تلفات انسانی گزارشی داده نشده است.

به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، موشک‌های اسرائیل مواضع نظامی رژیم سوریه و نیروهای وابسته به جمهوری اسلامی را در جنوب غربی دمشق هدف قرار دادند.

این سازمان غیردولتی که شبکه گسترده‌ای از منابع در سوریه دارد، بدون گزارش تلفات، افزود که موشک‌ها یک انبار تسلیحات و مهمات را منهدم کردند.

به گزارش این سازمان، اسرائیل در ماه جاری میلادی شش حمله هوایی در سوریه انجام داده است.

اسرائیل به ندرت درباره چنین حملاتی اظهارنظر می‌کند اما مقام‌های این کشور بارها تاکید کرده‌اند اجازه نخواهند داد جمهوری اسلامی در سوریه حضور نظامی خود را تثبیت کند.

از ابتدای ماه جاری میلادی تاکنون همچنین دو حمله منتسب به اسرائیل علیه فرودگاه حلب، دومین فرودگاه بزرگ سوریه گزارش شده است: در اولین حمله که روز هفتم مارس انجام شد سه نفر کشته شدند و در دومین حمله که روز ۲۲ مارس (دوم فروردین) انجام شد، خسارات مادی وارد آمد.

از زمان زلزله اخیر ترکیه و سوریه که حدود شش هزار کشته در سوریه بر جای گذاشت، تعداد زیادی از هواپیماهای حامل کمک‌های بشردوستانه در فرودگاه حلب به زمین نشستند اما پیشتر یک منبع نظامی اسرائیل به جمهوری اسلامی هشدار داد اگر تجهیزات و تسلیحات نظامی را زیر پوشش کمک‌های بشردوستانه به مردم زلزله‌زده سوریه به این کشور منتقل کند، بدون تردید پاسخ نظامی قاطعی از سوی اسرائیل دریافت خواهد کرد.

آسوشیتدپرس نوشت که علاوه بر فرودگاه‌ها، اسرائیل بنادر دریایی سوریه در مناطق تحت کنترل دولت را نیز هدف قرار داده تا از ارسال تسلیحات از ایران به گروه‌های شبه نظامی مورد حمایت تهران، از جمله حزب‌الله لبنان جلوگیری کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

کاوش
جهان‌نما
خبر
مستند کوتاه - جنگ برای استقلال

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.