شریعتمداری بیانیه حجاب وزارت کشور را دیرهنگام و دوپهلو خواند؛ «کشف حجاب حرکتی امنیتی است»

جمعه ۱۴۰۲/۰۱/۱۱

حسین شریعتمداری، نماینده علی خامنه‌ای در روزنامه کیهان در مقام مدیرمسوول و سردبیر این روزنامه، در واکنش به بیانیه وزارت کشور درباره حجاب اجباری آن را «دیرهنگام» و «دوپهلو» خواند. او همچنین از «کشف حجاب» با عنوان یک حرکت امنیتی یاد کرد که عبور از «خاکریز عفاف» را نشانه رفته است.

شریعتمداری روز جمعه ۱۱ فروردین به خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران گفت: «این بیانیه بسیار دیرهنگام و در حالی که چند ماهی از پدیده پلشت کشف حجاب می‌گذرد صادر شده و از صراحت لازم در برخورد با بی‌حجابی و مقابله با کشف حجاب‌ کنندگان برخوردار نیست و دوپهلو به نظر می‌رسد.»

وزارت کشور روز ۱۰ فروردین با صدور بیانیه‌ای که خبرگزاری‌های وابسته به حکومت آن را «تبیینی» خواندند، اعلام کرد: «هیچ گونه عقب‌نشینی یا تساهل در اصول و احکام دینی و ارزش‌های سنتی صورت نگرفته و نخواهد گرفت و حجاب به عنوان یک ضرورت شرعی غیر‌قابل تردید، همواره از اصول عملی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.»

این بیانیه با تاکید بر «لزوم رعایت حجاب در همه اماکن و معابر عمومی» و اعلام حمایت از «آمران به معروف و ناهیان از منکر» گفت دستگاه قضایی، ضابطان و سایر نهادها نسبت به «مواجهه با معدود هنجارشکان» اقدام می‌کنند.

وزارت کشور همچنین از همه «مراجع دینی، فرهنگی و اجتماعی» خواست تا با «حضور مسوولانه در میدان» به «تبیین» حجاب و باز کردن باب «گفت‌وگوی مثبت برای همه طیف‌ها» بپردازند و در ادامه، «اقناع نسل جوان» را موثرترین راهبرد در بهبود وضعیت حجاب عنوان کرد.

این راهکار ها اما به مذاق حسین شریعتمداری خوش نیامد و درخواست از این «مراجع برای تبیین حجاب» را مانع «برخورد با کشف حجاب‌ کنندگان» دانست و گفت: «نمی‌توان با این توجیه که تبیین و روشنگری درباره ضرورت شرعی و قانونی و اخلاقی حجاب ضروری است، مقابله با کشف حجاب را نادیده گرفت.»

شریعتمداری در پایان گفت‌وگوی خود با فارس، «کشف حجاب» را در مجموع یک «حرکت امنیتی» خواند که «عبور از خاکریز عفاف» را نشانه رفته است: «تسامحی که تاکنون نسبت به آن وجود داشته با هیچ منطق شرعی، قانونی و اخلاقی قابل توجیه نیست. البته امید آن است که بیانیه وزارت کشور، اگرچه دیرهنگام ولی آغازی بر پایان دادن به این هنجارشکنی باشد.»

هم‌زمان با این سخنان، روزنامه شرق تصویری از یک پیامک منتشر کرد که بر اساس آن، مجمع رهروان قم از طلاب می‌خواهد بعد از نماز جماعت در کنار «مرگ بر اسرائیل»، «مرگ بر بی‌حجاب» نیز بگویند.

از سوی دیگر، کاربران بسیاری به بیانیه وزارت کشور واکنش نشان دادند. از جمله معصومه ناصری، روزنامه‌نگار، در توییتر خود نوشت: «وزارت کشور به چهارشنبه‌های سفید، دختران خیابان انقلاب، نه به حجاب اجباری و آزادی‌های یواشکی گفته "طرح‌های شکست‌خورده". خب اگر شکست خورده بود برای چی بیانیه غلاظ و شداد می‌دید؟ چطور زن، زندگی، آزادی ازش سبز شده؟»

هم‌زمان، ویدیوهای بسیاری از رقص دختران بدون حجاب اجباری در اماکن گردشگری و خیابان‌ها در تعطیلات نوروزی منتشر شده که با استقبال گسترده شهروندان و همراهی آنان مواجه شده است.

از آغاز خیزش انقلابی با شعار محوری «زن، زندگی، آزادی»، بسیاری از زنان در معابر و اماکن عمومی شهرهای مختلف دست به نافرمانی مدنی زده و از پوشیدن حجاب اجباری خودداری کرده‌اند.

با وجود افزایش فشارهای حکومتی برای اعمال حجاب اجباری بر زنان و بیشتر شدن تعداد کسانی که جمهوری اسلامی از آنان با عنوان «آمران به معروف» نام می‌برد، مقاومت زنان در برابر زورگویی حاکمیت به نام قانون، ادامه دارد.

کنشگران حقوق زنان می‌گویند دستگاه سرکوب جمهوری‌اسلامی در مقابل نافرمانی مدنی زنان دچار استیصال شده و اقدامات متقابلش همچون بیانیه اخیر وزارت کشور روی کنش زنان و مبارزه‌شان با حجاب اجباری تاثیری ندارد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
تیتر اول
جهان‌نما
چشم‌انداز

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.