لهستان علیه کمیته بین‌المللی المپیک؛ ورزشکاران روس حق شرکت در بازی‌های اروپایی را ندارند

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۱۰

لهستان،‌ میزبان بازی‌های اروپایی ۲۰۲۳ توصیه کمیته بین المللی المپیک برای پذیرش ورزشکاران روس و بلاروس را اجرا نمی‌کند. ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان تصمیم کمیته بین المللی المپیک در قبال ورزشکاران روس را «شرم آور» خواند. IOC خواستار پذیرش ورزشکاران روس در مسابقات شده است.

ماتئوش موراویتسکی، نخست وزیر لهستان دراین‌باره گفت: لهستان ائتلافی از کشورها ایجاد خواهد کرد تا از کمیته بین المللی المپیک بخواهند این تصمیم بد و اشتباه را لغو کند. تصمیم IOC برای بازگرداندن ورزشکاران روس به مسابقات، یک رسوایی و خیانت به روح واقعی ورزش است. من به وزیر ورزش دستور داده ام که اعتراض قاطع ما را به گوش توماس باخ، رئیس IOC برساند. ما تمام تلاش خود را می کنیم تا ورزش را از نفوذ روسیه دور نگه داریم.

پس از این برگزارکنندگان بازی های اروپایی ۲۰۲۳ که از ۲۱ ژوئن تا ۲ ژوئیه در کراکوف برگزار می شود اعلام کردند که به ورزشکاران روسیه و بلاروس اجازه رقابت نمی دهند.

مارسین نواک، رئیس کمیته برگزاری مسابقات هم به شبکه رادیوییRMF گفت: ورزشکاران روسیه و بلاروس تحت هیچ شرایطی در بازی‌های ما حضور نخواهند داشت.

کمیته بین المللی المپیک در اجلاس اخیر در فروردین ۱۴۰۲ این کمیته توصیه کرد که ورزشکاران روسیه تحت پرچم بی طرف در مسابقات بین المللی پذیرفته شوند. البته این شرایط در ورزش‌های تیمی و همچنین ورزشکارانی که فعالانه از جنگ در اوکراین حمایت می‌کنند اعمال نمی‌شود.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

چشم‌انداز با مهدی مهدوی‌آزاد
خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها