یونان دو مظنون توطئه حمله به رستورانی اسرائیلی در آتن را بازداشت کرد

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

پلیس یونان اعلام کرد دو مظنون به تروریسم را که در حال برنامه‌ریزی برای حمله به یک رستوران اسرائیلی در آتن بودند، بازداشت کرده است. طبق اعلام موساد، عملیات خنثی شده در یونان، بخشی از یک شبکه گسترده در بسیاری از کشورهای دیگر بود که از داخل ایران هدایت می‌شود.

پلیس یونان اعلام کرد بازداشت این دو نفر به «برچیدن یک شبکه تروریستی» که از خارج یونان هدایت می‌شد کمک کرده است.

رویترز به نقل از یک مقام پلیس گزارش داد این دو نفر ۲۷ و ۲۹ ساله و تبعه پاکستان هستند. خبرگزاری آتن به نقل از مقام‌های پلیس یونان گزارش داد این دو نفر، از اتباع پاکستانی ساکن ایران دستور می‌گرفته‌اند.

پلیس یونان گفت اسنادی دیجیتال را ضبط کرده که نشان می‌دهد این گروه قصد داشت به یک ساختمان مهم در یونان حمله کند و برای انجام این کار به دنبال جذب نیرو بود.

طبق بیانیه پلیس یونان، این گروه به دنبال ایجاد خسارت جانی، تضعیف امنیت یونان و ضربه زدن به روابط خارجی این کشور بود.

موساد نیز در بیانیه‌ای کم‌سابقه با اشاره به کمک نیروهای اطلاعاتی اسرائیل در بازداشت این دومظنون گفت عملیات خنثی شده در یونان، بخشی از یک شبکه گسترده در بسیاری از کشورهای دیگر بود که از داخل ایران هدایت می‌شود.

الی کوهن، وزیر خارجه اسرائیل، در توییتی از دولت و دستگاه امنیتی یونان برای «خنثی‌سازی توطئه حمله تروریستی علیه اهداف اسرائیلی و یهودی» قدردانی کرد و بر اولویت‌دهی به مبارزه با تروریسم، به عنوان دشمن مشترک، تاکید کرد.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، نیز در توییتی ضمن قدردانی از «اقدام سریع» دولت یونان در بازداشت دو «تروریست» که قصد حمله به اهداف یهودی در این کشور را داشتند، گفت این بازداشت‌ها «توان اطلاعاتی اسرائیل و اهمیت همکاری‌های امنیتی بین‌المللی» را نشان می‌دهد‌.

پیش‌تر در بهمن ماه ۱۴۰۰، رسانه‌های ترکیه و اسرائیل گزارش دادند که سازمان‌های اطلاعاتی این دو کشور طرح جمهوری اسلامی برای ترور یائیر گلر،بازرگان اسرائیلی ساکن استانبول، را خنثی کرده و هشت نفر در ترکیه بازداشت شده‌اند.

یوسف لوی سیفری، سرکنسول پیشین اسرائیل در استانبول که از اعضای جامعه کوییر است، همراه زوج خود، نیز از اهداف گروه ترور جمهوری اسلامی در استانبول بودند که پیش از وقوع سوءقصد، با هواپیمای شخصی به اسرائیل بازگردانده شدند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، جوخه ترور جمهوری اسلامی در همان هتلی اقامت داشتند که لوی سیفری، همراه شریک زندگی خود بخشی از تعطیلاتشان در استانبول را در آن می‌گذراندند.

افشای طرح جمهوری اسلامی برای کشتن اتباع اسرائیلی در ترکیه منجر به بحران دیپلماتیک میان تهران و آنکارا و همچنین برکناری حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران شد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها