تایید کشته شدن ۳۸ تن در آتش‌سوزی مرگ‌بار در مرکز پناهجویان، افزایش بحران پناهجویی در مکزیک

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

در پی آتش‌سوزی مرگ‌بار در مرکز پناهجویان در مکزیک و نزدیکی مرز آمریکا که در جریان آن ۳۸ نفر جان خود را از دست دادند، رسانه‌ها تاکید کردند این آتش‌سوزی وخامت بحران پناهجویی در مکزیک را نشان می‌دهد. مقام‌های آمریکا و سازمان ملل خواستار حل این بحران شدند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه نهم فروردین نوشت که هنوز جزییات این فاجعه منتشر نشده اما مکزیک به عنوان سومین مقصد محبوب جهان برای پناهجویان پس از آمریکا و آلمان است.

این خبرگزاری اضافه کرد پناهجویان باید در ایالتی در مکزیک بمانند که در آن درخواست پناهندگی می‌کنند؛ در نتیجه تعداد زیادی بدون کار در تاپاچولا، نزدیک مرز جنوبی این کشور با گواتمالا، گرفتار و محبوس می‌شوند.

به گفته مقامات، ۳۸ پناهجو در آتش‌سوزی شامگاه دوشنبه در یک بازداشتگاه در شمال مکزیک، هم مرز با آمریکا، جان خود را از دست دادند و ۲۸ نفر دیگر زخمی شدند.

موسسه ملی مهاجرت مکزیک در بیانیه‌ای اعلام کرد در پی بازدید از بیمارستان‌های محل بستری قربانیان، مرگ ۳۸ نفر را تایید می‌کند.

پس از این فاجعه، سازمان ملل متحد خواستار ایجاد مسیرهای مهاجرتی «ایمن‌تر» به آمریکا شد و سفیر آمریکا در مکزیک نیز بر «اصلاح سیستم نادرست و ناکارآمد مهاجرت» در همکاری با شرکای خود در منطقه تاکید کرد.

به گفته مانوئل لوپز اوبرادور، رییس‌جمهوری مکزیک، این پناهجویان بودند که در یک حرکت «اعتراضی» با تشک‌های مرکز نگهداری، آتش روشن کرده‌اند.

او گفت بر این عقیده است که این پناهجویان متوجه شده بودند قرار است آن‌ها را از کشور اخراج و به کشورهای خود منتقل کنند.

فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان هم اعلام کرد: «ما از کشورهای منطقه می‌خواهیم به شیوه‌ای انسانی، عادلانه و کارآمد با جریان‌های رو به رشد جمعیت در قاره آمریکا برخورد کنند.»

همچنین استفان دوجاریک، سخنگوی دبیر‌کل سازمان ملل متحد، خواستار «تحقیق کامل» درباره این سانحه شد و تعهد کرد «به همکاری با مقامات کشورهای منطقه برای ایجاد مسیرهای مهاجرت امن‌تر، منظم‌تر و سازمان‌یافته‌تر ادامه دهد».

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

یورو ۲۰۲۴
خبرها
جهان‌نما
خبرها

شنیداری

پادکست‌ها