نیلوفر حامدی و الهه محمدی برنده جایزه وجدان و صداقت در روزنامه‌نگاری دانشگاه هاروارد شدند

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۹

نیلوفر حامدی و الهه محمدی، روزنامه‌نگاران ایرانی که به دلیل گزارش کشته شدن مهسا امینی بازداشت شده‌اند، برنده «جایزه لیون برای وجدان و صداقت در روزنامه‌نگاری» از دانشگاه هاروارد شدند.

بنیاد روزنامه‌نگاری نیمان دانشگاه هاروارد ضمن اهدای این جایزه تعهد استوار نیلوفر حامدی و الهه محمدی به روزنامه‌نگاری شهامت‌آمیز درباره مسائلی که در ایران زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهند، ستود.

این بنیاد خاطرنشان کرد: «نیلوفر حامدی و الهه محمدی برای گزارش جان باختن مهسا امینی جان خود را به خطر انداختند و در این راه آزادی خود را از دست دادند. آنها از خطری که با آن مواجه بودند آگاه بودند، اما همچنان به گزارش داستان مهسا امینی متعهد ماندند.»

الهه محمدی، خبرنگار روزنامه هم‌میهن و نیلوفر حامدی، خبرنگار روزنامه شرق هستند که گزارش‌هایی از چگونگی کشته شدن و مراسم خاکسپاری مهسا امینی تهیه و در رسانه‌های خود منتشر کردند اما در نخستین موج از دستگیری‌های خیزش انقلابی و در اواخر شهریور و اوایل مهر ماه بازداشت شدند.

وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه روز ششم آبان با انتشار بیانیه مشترکی، محمدی و حامدی را به «ارسال اخبار جهت‌دار»، «تحریک بستگان متوفی (مهسا امینی)» و «کارگردانی برخی صحنه‌ها» در بیمارستان و مراسم تشییع مهسا متهم کردند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
خبر ورزشی
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها

حقیقت در صدای توست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما ارسال کنید.