تانک‌های مدرن بریتانیایی و آلمانی وارد اوکراین شدند؛ تداوم حملات روسیه با پهپادهای ایرانی

سه‌شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۸

وزیر دفاع اوکراین با انتشار تصویری ورود تانک‌های پیشرفته «چلنجر بریتانیا، کوگار آمریکا و ماردر آلمان» را به اوکراین تایید کرد. همزمان مقام‌های اوکراینی از تداوم حملات روسیه با پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی به شهرهای مختلف این کشور خبر دادند.

وزارت دفاع آلمان هم روز سه‌شنبه هشتم فروردین، پس از تحویل ۱۸ عدد تانک جنگی مدرن «لئوپارد» به کی‌یف، اعلام کرد این تانک‌ها می‌توانند در خط مقدم جنگ نقشی تعیین‌کننده داشته باشند.

پس از برگزاری نشست روز ۳۰ دی سال گذشته سران نظامی ۵۰ کشور مدافع اوکراین در پایگاه نظامی رامشتاین در آلمان، اعلام شد که آلمان هنوز با ارسال تانک‌های لئوپارد-۲ به اوکراین موافقت نکرده است.

با این حال رسانه‌ها خبر دادند اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، تصمیم گرفته تانک‌های لئوپارد-۲ را به اوکراین ارسال کند و به دیگر کشورها از جمله لهستان نیز اجازه اقدامی مشابه داد.

پس از آن، مقام‌های روسیه تصمیم آلمان و آمریکا برای ارسال تانک‌های پیشرفته و تهاجمی به اوکراین را «تحریک‌آمیز» خواندند. از جمله آناتولی آنتونوف، سفیر روسیه در آمریکا از تصمیم واشینگتن برای ارسال تانک‌های تهاجمی به اوکراین به عنوان «یک تحریک آشکار دیگر» علیه روسیه یاد کرد.

پیشتر نیز ویاچسلاو ولودین، رییس مجلس دومای روسیه، تهدید کرده بود ارسال این تجهیزات به اوکراین باعث «تراژدی جهانی» و «ویرانی» کشورهای ارسال‌کننده تجهیزات خواهد شد.

ارسال تانک‌های مدرن بریتانیایی و آلمانی به اوکراین در حالی است که روسیه به حملات پهپادی خود علیه اوکراین ادامه می‌دهد.

از سوی دیگر نیروی هوایی اوکراین روز سه‌شنبه هشتم فروردین اعلام کرد ۱۲ پهپادی را که پدافند هوایی این کشور شامگاه گذشته منهدم کرد، ساخت ایران بودند.

پیش از این وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرد روسیه از ابتدای ماه مارس دست‌کم ۷۱ حمله به اوکراین با استفاده از پهپادهای ساخت ایران انجام داده است.

همچنین وزارت دفاع بریتانیا از تداوم ارسال پهپاد از ایران به روسیه خبر داد.

این در حالی است که روزنامه وال‌استریت ژورنال به نقل از منابع مطلع از همکاری سایبری میان تهران و مسکو خبر داد و اعلام کرد روسیه به جمهوری اسلامی نرم‌افزارهای پیشرفته در زمینه جاسوسی و نظارت دیجیتالی ارائه می‌کند و تهران در پی عمیق‌تر کردن این همکاری است.

وال استریت ژورنال روز دوشنبه هفتم فروردین‌ گزارش داد روسیه از زمان آغاز جنگ در اوکراین، قابلیت‌های ارتباطی-تشخیصی و همچنین دستگاه‌های شنود، دستگاه‌های عکاسی پیشرفته و دروغ‌یاب‌ در اختیار ایران قرار داده است.

جمهوری اسلامی اما علاوه بر قابلیت‌های سایبری، خواهان ده‌ها هلی‌کوپتر تهاجمی، جت جنگنده پیشرفته و همچنین کمک مسکو به برنامه موشک‌های دوربرد تهران است.

ایران این درخواست‌ها را در قبال ارائه پهپادها، موشک‌های کوتاه‌برد و دیگر تجهیزات جنگی به روسیه مطرح کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

آستانه
خبر
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید