نامه بایدن به کنگره: ایران از گروه‌های شبه‌نظامی برای حملات بیشتر به آمریکا حمایت کرده است

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

جو بایدن رییس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای به کنگره این کشور نوشت که جمهوری اسلامی از گروه‌های شبه‌نظامی در سوریه برای انجام حملات بیشتر به پرسنل و تاسیسات آمریکا حمایت کرده است. وزارت خارجه سوریه نیز در بیانیه‌ای حملات اخیر آمریکا به خاک سوریه را محکوم کرد.

به گزارش شبکه سی‌ان‌ان، جو بایدن روز شنبه در نامه‌ای به کنگره درباره صدور مجوز حمله هوایی علیه مواضع گروه‌های وابسته به جمهوری اسلامی در سوریه توضیح داد.

او نوشت: «این حملات به منظور حفاظت و دفاع از پرنسل ما، مختل کردن مجموعه حملات مداوم علیه آمریکا و شرکای ما و بازدارندگی جمهوری اسلامی انجام شده است.»

رییس‌جمهور آمریکا تاکید کرد که حملات این کشور «به روشی انجام شد که هدف از آن ایجاد بازدارندگی، محدود کردن خطر تشدید تنش و جلوگیری از تلفات غیرنظامیان بود.»

این نامه بر اساس قانونی نوشته شده که رییس‌جمهور آمریکا را ملزم می‌کند پس از اقدامات نظامی، کنگره را مطلع کند.

پیشتر رییس‌جمهوری آمریکا در جریان سفر به کانادا درباره این حملات گفته بود: «ایالات متحده "بدون شک" به دنبال درگیری با ایران نیست اما آماده است برای محافظت از شهروندان آمریکا با قدرت جواب بدهد؛ اتفاقی که دقیقا در حملات هوایی بامداد پنج‌شنبه رخ داد.»

همچنین وزارت خارجه سوریه روز یکشنبه در بیانیه‌ای حملات آمریکا به خاک خود را محکوم کرد و نوشت که واشینگتن در مورد آن چه مورد هدف قرار گرفت دروغ گفته است.

وزارت خارجه سوریه در بیانیه خود بار دیگر وعده داد که به «اشغال» سوریه از سوی آمریکا پایان خواهد داد.

در پنجشنبه گذشته، پس از آن که در یک حمله پهپادی یک پیمانکار آمریکایی در سوریه کشته شد، آمریکا حملاتی را به تاسیسات وابسته به سپاه پاسداران در سوریه انجام داد.

بر اساس آمار سازمان ناظران حقوق بشر سوریه، تاکنون دست‌کم ۱۹ شبه‌نظامی مورد حمایت جمهوری اسلامی در حمله‌های آمریکا کشته شده‌اند که ۱۱ نفرشان سوری هستند.

در ایران نیز، کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ایران، گفت که هر گونه حمله به پایگاه‌هایی که به درخواست سوریه [از سوی جمهوری اسلامی] ایجاد شده، پاسخ فوری خواهد داشت.

خسروی گفت آمریکا تلاش دارد با فرافکنی اتهاماتی را متوجه ایران کند که واقعیت ندارد.

سخنگوی شورای عالی امنیت تصریح کرد که ایران در سوریه متحمل هزینه‌های زیادی شده و با هر گونه اقدامی که ثبات سوریه را به خطر بیندازد، مقابله می‌کند.

در حالی که جمهوری اسلامی متهم به تسلیح گروه‌های شبه‌نظامی منطقه از جمله با پهپادهای ساخت ایران است، پیشتر آمریکا و دیگر کشورهای غربی برنامه پهپادی جمهوری اسلامی را به دلیل ارسال پهپاد از سوی تهران به مسکو برای استفاده در جنگ اوکراین تحریم کرده‌اند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
اقتصاد و بازار
جهان‌نما
جهان‌نما

شنیداری

پادکست‌ها