رییس فدراسیون شطرنج: کمک کنید خادم‌الشریعه برگردد، به فیروزجا پیشنهاد میلیاردی دادیم

یکشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۶

رییس فدراسیون شطرنج درباره سارا خادم‌الشریعه گفت: «در آن مقطع که بازیکنان به مسابقات می‌رفتند بیشترین نگرانی ما اسرائیل بود. این کشف حجاب که صورت گرفت باید مدیریت می‌شد. خود سارا دنبال تضامین بود. وزیر و سیستم‌های نظارتی گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم اما قطعا باید پاسخگو باشد.»

سارا خادم‌الشریعه، استادبزرگ شطرنج ایران از مسابقات قزاقستان در سال ۲۰۲۲ بدون حجاب اجباری مسابقه داد و دیگر به ایران بازنگشت. او به اسپانیا مهاجرت کرد و در چند گفتگو از فشارهایی که بر او وارد شده است، خبر داد.

حسن تامینی، رئیس فدراسیون شطرنج درحالی می‌گوید «وزیر و سیستم‌های نظارتی گفتند منعی برای آمدنش نگذاشتیم» که خادم‌الشریعه گفته بود تهدید شده است.

تامینی در گفتگوی خود با خبرگزاری ایسنا همچنین گفته که تلاش کرده خادم‌الشریعه را برگرداند: «در همین اواخر بیش از ۵ بار با سفیر اسپانیا صحبت کردم. سفیر فعلی (ایران در) اسپانیا، دوست خوب من است. مشورت کردیم که با او و خانواده‌ها صحبت کنند ببینیم چه راهکاری می‌توانیم پیدا کنیم. سارا از خوش اخلاق‌ترین بازیکنان شطرنج بود. فکرش را هم نمی‌کردیم برود چون چند هفته قبل در کشورهای دیگر مسابقه داده و این اتفاق نیفتاده بود.»

او در روایت خود از مهاجرت خادم‌الشریعه گفته: «چند ماهی بود که مادر شده بود. پدر و مادر سارا ایران هستند و علاقه خاصی به آنها داشت. شوهرش شرایط نسبی خبرنگار سیاسی می‌تواند داشته باشد اما از خودش هیچ بدی ندیدیم. هیچ خواسته‌ای نداشت که ما برای او انجام دهیم. حتی در سوچی روسیه در بازی‌های جهانی که خودم هم بودم مشکلی نبود. البته شاید نوع نگاهش به برخی مسائل سبب این اتفاق شد. باید همکاری و همفکری کنیم که نفر اول ایران و هشتم جهان را کمک کنیم و برگردانیم. هیچ صحبت سیاسی بر ضد نظام هم نداشته است.»

رئیس فدراسیون شطرنج همچنین درباره مهاجرت علیرضا فیروزجا هم گفته: «فیروزجا در مسابقات سوچی روسیه هنوز پرچمش را عوض نکرده و زیر پرچم فرانسه بازی نکرده بود، با وزیر وقت همان موقع صحبت کردم و خواهش کردم با پدر و مادرش و خودش وارد مذاکره شوم. اختیار تام به من داده بودند که تا چند میلیارد پیشنهاد بدهیم تا کمک شود و برگردد.»

او مدعی شده: «همین پیشنهاد چند میلیاردی و همین‌که بتوانیم بازیکنان را کمک کنیم دیگر این اتفاق‌ها نمی‌افتد. بازیکنان به حداقل‌های ما راضی هستند. پرهام زمانی که سوپر استاد بزرگ شد دستش را گرفتم و به گلستان رفتیم. نمایندگان شهر، استاندار و خیلی‌ها آمدند قول پاداش دادند اما عمل نکردند. حداقل یک لپ تاپ خوب می‌خواست که بتواند با کشورها ارتباط بیشتری بگیرد. وقتی این اتفاقات نمی افتد چه انتظاراتی داریم.»

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
۲۴
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید