۲۰۰ خلبان ارشد اسرائیل از متوقف کردن فعالیت‌های خود در واکنش به «اصلاحات قضایی» خبر دادند

شنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۵

حدود ۲۰۰ خلبان ارشد اسرائیل در واکنش به تصمیم بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور برای ادامه اصلاحات قضایی، فعالیت خود را در تمامی تشکیلات نیروی هوایی-رزمی، ترابری و بالگرد تعلیق کردند.

این گروه، خلبانان «بسیار ارشد»ی هستند که عملیات خود را در مکان‌هایی انجام می‌دهند که اسرائیل به طور علنی به انجام آن‌ها اعتراف نمی‌کند.

این خلبانان پس از سخنرانی نتانیاهو و تاکید او بر مصمم بودنش به اصلاحات قضایی، تصمیم گرفتند فعالیت‌های خدمتی خود را در نیروی هوایی ارتش متوقف کنند.

به گفته این خلبانان، اصلاحات قضایی مورد نظر نتانیاهو اسرائیل را به سمت دیکتاتوری سوق می‌دهد و آن‌ها نمی‌توانند به خدمت خود ادامه دهند.

آنان تاکید کردند این اقدام یک بحران جدی اعتماد بین مقامات و کسانی ایجاد می‌کند که جان خود را برای دفاع از کشور اسرائیل به خطر می‌اندازند.

یوآف گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، پیش‌تر در واکنش به هشدارهای معترضان اسرائیلی که تهدید کرده بودند در صورت اجرای این اصلاحات از شرکت در خدمت سربازی خودداری خواهند کرد، ابراز نگرانی کرده و گفته بود این حرکت می‌تواند توان جنگی اسرائیل را تضعیف کند.

در همین حال اعلام شده بود وزیر دفاع قصد دارد در بیانیه‌ای خواستار توقف اصلاحات قضایی دولت نتانیاهو شود.

حزب لیکود اما در بیانیه‌ای بدون اشاره به جزییات اعلام کرد نخست‌وزیر اسرائیل ‍وزیر دفاع دولتش را احضار کرده است.

پس از این دیدار، وزیر دفاع اسرائیل صدور این بیانیه را منتفی کرد و گفت به نتانیاهو در مورد تاثیر اصلاحات قضایی بر امنیت ملی کشور توضیح داده است.

بر اساس گزارش‌ها، نتانیاهو از وزیر خود خواسته تا چند روز به او فرصت دهد و گالانت نیز با این موضوع موافقت کرده است.

طرح دولت نتانیاهو که به محدود شدن اختیارات دیوان عالی و گسترده‌‌تر شدن اختیارات دولت منجر می‌شود، موجب اعتراضات بی‌سابقه‌ای در این کشور و از جمله در داخل ارتش اسرائیل شده است.

تازه‌ترین خبرها

پربیننده‌ترین‌ها

خبرها
چشم‌انداز
خبر

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید