آلمان: دیدار مقامات اروپایی با باقری کنی در اسلو درباره اورانیوم غنی‌شده با غلظت بالا بود

پنجشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۳

منابعی در وزارت امور خارجه آلمان اعلام کردند نشست دیپلمات‌های ارشد سه کشور آلمان، فرانسه و بریتانیا با علی باقری کنی، معاون وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی که هفته گذشته در اسلو برگزار شد، بر درخواست از تهران برای توضیح درباره منشا ذرات اورانیوم بسیار غنی شده تمرکز داشت.

این منابع آگاه که نامشان فاش نشده، به شرق‌الاوسط گفتند در این دیدار به موضوع مذاکرات متوقف‌ شده احیای برجام «پرداخته نشد».

پیشتر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ذرات غنی‌شده با غلظت ۸۴ درصدی را در تاسیسات فردو کشف کردند که موجب افزایش نگرانی‌ها درباره برنامه اتمی ایران شد.

منابع آگاه در وزارت امور خارجه آلمان اضافه کردند در جلسه با باقری کنی، درباره تشدید تنش هسته‌ای در ایران بحث شد و دیپلمات‌های ارشد اروپایی «به وضوح» نگرانی‌ها و مواضع کشورهای خود را به طرف ایرانی ابراز کردند.

این منابع تاکید کردند در این جلسه انریکو مورا، مسوول هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای با ایران حضور داشت اما درباره مذاکرات هسته‌ای یا احتمال بازگشت به برجام صحبتی نشد.

یکی دیگر از منابع دیپلماتیک غربی به شرق‌الاوسط گفت که کشورهای غربی از همه کانال‌های موجود استفاده می‌کنند تا ایران را ترغیب کنند درباره کشف اورانیوم با غلظت بالا (نزدیک به غلظتی که می‌تواند برای تولید بمب اتمی به کار برده شود)، توضیح بدهد.

هم‌زمان خود باقری کنی در توییتی نوشت: «با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی در اسلو نشستی داشتم. طیفی از موضوعات مورد علاقه و نگرانی متقابل را مورد بحث قرار دادیم.»

او افزود: «هیچ فرصتی را برای روشن کردن دیدگاه‌هایمان و هشدار نسبت به برخی سوء‌محاسبه‌ها از دست نمی‌دهیم. در پیشبرد منافع ملی خود، از جمله از طریق دیپلماسی، مصمم هستیم.»

در مقابل یک مقام ارشد اسرائیلی به آکسیوس گفت اسرائیل به دولت بایدن و چندین کشور اروپایی گفته است در صورت غنی‌سازی اورانیوم بالای ۶۰ درصد از سوی جمهوری اسلامی، تهران وارد حوزه خطرناکی می‌شود که می‌تواند موجب حمله نظامی اسرائیل شود.

این مقام اسرائیلی گفت اسرائیل مقادیر اندک اورانیوم غنی‌ شده با خلوص ۸۴ درصد در ایران را معنی‌دار نمی‌داند زیرا تهران هیچ یک از مواد را در آن سطح جمع‌آوری نکرده است.

دو مقام اسرائیلی هم گفتند نتانیاهو و وزیر دفاع دولتش در جریان سفر اخیر لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا به اسرائیل، از او خواسته‌اند تا تحویل چهار هواپیمای سوخت‌رسان کی‌سی-۴۶ را که سال گذشته از آمریکا خریداری کرده‌اند، تسریع کند.

در همین حال محمد صدر، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاون سابق وزیر امور خارجه، در مصاحبه با روزنامه شرق گفت که در دولت نتانیاهو خطر حمله اسرائيل به تاسیسات هسته‌ای ایران افزایش یافته اما این کشور هنوز نتوانسته موافقت آمریکا را برای این حمله جلب کند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبر ورزشی
حرف آخر با پوریا زراعتی
خبرها
خبر ورزشی

شنیداری

پادکست‌ها