مکرون: قانون افزایش سن بازنشستگی در فرانسه تا پایان سال میلادی به اجرا گذاشته می‌شود

چهارشنبه ۱۴۰۲/۰۱/۰۲

در حالی که اعتراضات به قانون افزایش سن بازنشستگی در فرانسه همچنان ادامه دارد، امانوئل مکرون، رییس‌جمهوری این کشور اعلام کرد این قانون به زودی اجرا خواهد شد.

موضوع تغییر سن بازنشستگی در فرانسه در روزهای گذشته واکنش‌های زیادی داشته است اما مکرون روز چهارشنبه دوم فروردین اعلام کرد افزایش سن بازنشستگی «لذت یا تجمل» نیست بلکه یک «ضرورت» است.

او بار دیگر با حمایت از دولتش گفت که امیدوار است این قانون تا پایان سال جاری میلادی در کشورش به اجرا گذاشته شود.

در حالی که بر اساس این اصلاحیه سن بازنشستگی از ۶۲ سال به ۶۴ سال افزایش می‌یابد، صدها هزار فرانسوی از اواخر اسفند گذشته تظاهرات گسترده‌ای در اعتراض به آن برپا کردند.

سندیکاهای کارگری و کارمندان می‌گویند این تغییر که بدون تصویب مجمع ملی فرانسه است می‌تواند به بدتر شدن وضعیت اقتصادی مردم و کاهش خدمات اجتماعی منجر شود.

برخی از سندیکاهای بزرگ کارگری نیز اعلام اعتصاب کرده‌اند. 

قرار است با فراخوان سندیکاهای بزرگ کارگری، اعتصاب سراسری در روز پنج‌‌شنبه سوم اسفند برگزار شود.

ژان لوک ملانشون، رهبر چپ‌گرای مخالف دولت نیز در جلسه روز چهارشنبه مجمع ملی فرانسه از مکرون انتقاد و از اعتصاب سراسری فردا در این کشور حمایت کرد.

در روزهای اخیر اما جمهوری اسلامی از فرصت اعتراضات در فرانسه برای حمله به دولت این کشور بهره برده است.

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی در توییتی با متهم کردن پاریس به پای‌بند نبودن به اصول دموکراسی و آزادی بیان، نوشت: «به دولت فرانسه توصیه می کنیم از رفتار دوگانه و استفاده ابزاری از حقوق بشر اجتناب کرده و از توسل به خشونت علیه معترضان دست بردارد.»

این در حالی است که در جریان اعتراضات سراسری فرانسه، گزارشی از کشته شدن معترضان به دست نیروهای امنیتی منتشر نشده است و معترضان نیز خواستار سرنگونی نظام حاکم نیستند اما در جریان اعتراضات سراسری در ایران، مردم خواهان سرنگونی جمهوری اسلامی هستند و حکومت در واکنش به این اعتراضات بیش از ۵۰۰ معترض را کشته است.

اظهارات کنعانی پس از آن است که فرانسه در چارچوب اتحادیه اروپا تحریم‌هایی علیه سرکوب‌گران در ایران وضع و بارها سفیر ایران در پاریس را در این رابطه احضار کرده است.

پربیننده‌ترین‌ها

امروز
خبرها
۲۴

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید