رییس‌جمهور چین در بدو ورود به مسکو: این سفر انگیزه جدیدی به روابط با روسیه می‌دهد

دوشنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۹

شی جین‌پینگ، رییس‌جمهور چین در بدو ورود به مسکو از کشورش و روسیه به عنوان «همسایگان خوب» و «شرکای قابل اعتماد» یاد کرد و سفر خود به روسیه را موجب ایجاد «انگیزه جدیدی» در روابط دوجانبه میان چین و روسیه دانست.

شی روز دوشنبه پس از خروج از هواپیما در فرودگاه مسکو به خبرنگاران گفت: «من مطمئنم که این سفر مفید خواهد بود و انگیزه جدیدی به توسعه سالم و پایدار روابط چین و روسیه خواهد داد».

به گفته او، چین «آماده است قاطعانه در کنار روسیه» به نفع «چندجانبه‌گرایی واقعی» و «چندقطبی در جهان» بایستد.

این سفر شی به روسیه که به مدت سه روز به طول خواهد انجامید، اولین سفر رسمی او به این کشور هم‌مرز با چین از سال ۲۰۱۹ به شمار می‌رود.

قرار است که رهبران روسیه و چین روز سه‌شنبه با یکدیگر دیدار و درباره موضوعاتی از جمله بحران جنگ اوکراین گفت‌وگو کنند.

ماه گذشته پکن طرحی را برای حل و فصل مناقشه جنگ در اوکراین پیشنهاد داده بود، اما کشورهای غربی به ویژه آمریکا با شک و تردید به این طرح نگریستند و آن را موجب تقویت مواضع روسیه دانستند. با این حال، کی‌یف اعلام کرده که آماده بحث در مورد آن است.

رسانه‌ها گزارش دادند که چین به دلیل تسهیل آشتی دیپلماتیک اخیر بین عربستان سعودی و ایران، خود را به عنوان میانجی‌ در زمینه چالش‌های بین‌المللی از جمله بحران اوکراین مطرح کرده است.

با این حال، در شرایطی که دو کشور روسیه و چین تنش‌های شدیدی را با غرب پشت سر می‌گذارند، مهمترین هدف سفر شی به مسکو، استحکام روابط دوجانبه ارزیابی شده است.

حکم بازداشت پوتین در روزهای اخیر از سوی دادگاه کیفری بین‌المللی به دلیل جنایت جنگی در اوکراین صادر شد و او بار دیگر در صحنه بین‌المللی منزوی‌تر شد.

همچنین سفر شی جین‌ پینگ به روسیه در حالی انجام می‌شود که این کشور از زمان آغاز جنگ در اوکراین که باعث رگبار تحریم‌های غرب علیه مسکو شده، اقتصاد خود را به طور گسترده به سمت چین سوق داده است.

بسیاری از تحلیل‌گران بر این باورند که مسکو اکنون در معرض وابستگی بیشتر به پکن قرار دارد.

پربیننده‌ترین‌ها

جهان‌نما
حرف آخر
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

روایت شما

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید