محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کُرد به دست قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعدام شد

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۲۶

سازمان‌های حقوق بشری هه‌نگاو و شبکه حقوق بشر کردستان خبر دادند محی‌الدین ابراهیمی، زندانی سیاسی کُرد، صبح جمعه ۲۶ اسفند در زندان ارومیه اعدام شد. او آبان ۹۶ هنگام کولبری هدف نیروهای مرزبانی قرار گرفت و یک سال بعد به اتهام عضویت در حزب دمکرات کردستان ایران به اعدام محکوم شد.

محی‌الدین ابراهیمی پس از پنج سال حبس، روز چهارشنبه ۲۴ اسفند برای اجرای حکم از بند زندانیان سیاسی زندان مرکزی ارومیه به سلول انفرادی منتقل شد و یک روز بعد، خانواده او برای انجام آخرین ملاقات به زندان فراخوانده شدند.

بر اساس گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، این زندانی سیاسی صبح چهارشنبه ۲۴ اسفند به بهانه «اعزام به دادگاه» از سوی مددکار زندان به دفتر نگبهانی فراخوانده شد و پس از مراجعه به دفتر نگهبانی، ماموران زندان او را به سلول انفرادی منتقل کردند.

شب گذشته (پنج‌شنبه) در پی انتقال ۱۲ زندانی محکوم به اعدام از جمله محی‌الدین ابراهیمی به سلول‌های انفرادی، جمعی از مردم و خانواده‌های این افراد مقابل زندان ارومیه تجمع کرده بودند.

بامداد امروز و هم‌زمان با اعدام محی‌الدین ابراهیمی در زندان مرکزی ارومیه، حکم اعدام دست‌کم چهار زندانی نیز در ارتباط با اتهامات مربوط به مواد مخدر در همین زندان اجرا شد.

محی‌الدین ابراهیمی، شهروند ۴۳ ساله اهل اشنویه و پدر دو فرزند دارای معلولیت بود که آبان سال ۱۳۹۶با تیراندازی نیروهای اطلاعات سپاه هنگام کولبری زخمی و بازداشت شد.

او پس از بازداشت به بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران ارومیه منتقل شد و به اتهام عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد (حزب دموکرات کردستان) ماه‌ها تحت بازجویی و شکنجه شدید قرار گرفت.

مرداد ۱۳۹۷ دادگاه این زندانی سیاسی بدون دسترسی به وکیل تعیینی برگزار شد و یک ماه بعد حکم اعدامش به اتهام «بغی» در زندان به او ابلاغ شد.

ابراهیمی همان زمان به اتهام و حکم صادره خود اعتراض کرد که منجر به ارسال پرونده به دیوان عالی کشور و نقض حکم به دلیل «نقص تحقیقات» شد اما دی ماه ۱۳۹۸شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی ارومیه حکم اعدام او را بار دیگر تایید کرد.

بر اساس گزارش‌ها، محی‌الدین ابراهیمی پیش‌تر و در سال ۱۳۸۹هم به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کُرد از سوی نیروهای امنیتی بازداشت و بعد از تحمل ۱۴ ماه حبس آزاد شده بود.

به گزارش سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نورالدین ابراهیمی، برادر محی‌الدین هم اردیبهشت ۱۳۹۶ در حین کولبری در مرز اشنویه و با شلیک مستقیم نیروهای حکومتی کشته شده است.

به گفته این سازمان حقوق بشری، سپاه پاسداران پدر این زندانی سیاسی را هم به قتل رسانده بود.

از سوی دیگر اما سازمان حقوق بشر ایران روز ۲۵ اسفند گزارش داد از آغاز سال جاری میلادی (دو ماه و نیم پیش) تاکنون، ۱۳۸ تن در ایران اعدام شده‌اند که اتهام ۸۸ نفرشان مربوط به مواد مخدر بوده است.

بر اساس این گزارش که پیش از اعدام‌های بامداد امروز تنظیم شده، تنها در طول ۱۵ روز یعنی از ۱۰ تا ۲۴ اسفند، ۲۹ نفر در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

در جریان خیزش انقلابی ایرانیان نیز چهار جوان به نام‌های محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی با اتهاماتی چون «افساد فی‌الارض» و «محاربه» اعدام شدند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

مستند کوتاه - حوثی‌ها
جهان‌نما
خبرها
دنیای چین - فصل دوم

شنیداری

پادکست‌ها